Lucembursko chce těžit v kosmu

saturn_as_seen_from_voyager_1-nasa_compressed

Na nebeských tělesech poblíž Země se podle odborníků nacházejí kovy a minerály. Foto: Saturn z Voyageru 1 NASA

Jako první evropská země předložilo Lucembursko zákon o těžbě v kosmu. Lucemburský premiér Xavier Bettel uvedl, že chce, aby se Lucembursko stalo centrem výzkumu a vývoje v dobývání surovin ve vesmíru.

Bettel oznámil, že první průzkumnou misi by rád zahájil do tří let. Zákon upravuje právní podmínky těžby na planetkách a jiných nebeských tělesech. Na nebeských tělesech poblíž Země se podle odborníků nacházejí kovy a minerály, na planetkách například vzácná platina, uvedlo aktuálně.cz.

Čtěte také:
Další krok k těžbě ve vesmíru
Těžba na asteroidech? Již brzy z říše sci-fi do reality

Norma má začít platit od příštího roku, řekl v Lucemburku ministr hospodářství Etienne Schneider. Lucembursko se chce stát evropským centrem výzkumu a vývoje v dobývání surovin ve vesmíru, napsala agentura DPA.

Cílem je vytvořit pro podniky a investory bezpečné právní prostředí,“ prohlásil Schneider. „Je důležité dostat do Lucemburska celý výzkum a vývoj (v této oblasti),“ dodal.

V Lucembursku již podle Schneidera budují své evropské pobočky obě americké firmy, které momentálně dominují v této ekonomické oblasti. Zájem prý projevilo i dalších 20 společností z celého světa.

Na základě zákona mají být udělovány licence pouze pro jednotlivé striktně nevojenské mise, ne firmám jako takovým. O povolení mohou žádat společnosti registrované v Lucembursku bez ohledu na státní příslušnost majitelů.

Zákon podle Schneidera neupravuje vlastnictví nebeských těles, jen materiálů na nich těžených. Proto je prý v souladu s takzvanou Kosmickou smlouvou z roku 1967, která zakazuje státům přisvojit si nebeská tělesa, ale umožňuje civilní využití vesmíru.

Lucembursko doufá, že se do jeho snah zapojí i další země. Schneider chce o tématu příští týden mluvit s německým vicekancléřem a ministrem hospodářství Sigmarem Gabrielem.

Záměr přilákat investory ochotné pustit se do dobývání přírodních zdrojů ve vesmíru oznámil Schneider již v únoru. Učinil tak dva měsíce poté, co americký prezident Barack Obama podepsal zákon, který umožňuje komerční využití zdrojů nacházejících se na Měsíci a na planetkách. Tento celosvětově první „vesmírný zákon“ stanoví, že veškerý materiál nalezený Američanem nebo americkou společností na vesmírných tělesech nebo na Měsíci patří těmto nálezcům.

Mohlo by vás zajímat:
Na Spicberkách půjdou emise pod zem
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Google obsadí uhelnou elektrárnu