Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) připravilo na žádost Ústeckého kraje soubor opatření, jejichž cílem je kompenzovat místním horníkům ztrátu pracovních míst. Lom ČSA totiž v roce 2021 narazí na neprolomené limity. Dosud se vládní návrhy na příspěvek ve výši až 8 tisíc korun měsíčně týkaly pouze zaměstnanců OKD.
Návrh je nyní na stole ústeckého hejtmana. Do pátku se k němu má Ústecký kraj oficiálně vyjádřit, deset dní nato o něm bude diskutovat tripartita. Teprve poté jej projedná vláda. Již toto úterý se k němu budou moci na ranním jednání s premiérem a ministryní Michaelou Marksovou vyjádřit také představitelé Jirkova.
Čtěte také:
Mládek chce kompenzace pro všechny horníky
Ústecký kraj žádá vládu o kompenzace pro havíře
Některá navrhovaná opatření, jako například dřívější odchod horníků do důchodu, již byla naplněna. MPSV dále plánuje vytvářet mobilní poradenské pobočky úřadů práce. Vedle rekvalifikace a spolupráce se zaměstnavateli při hledání vhodných pozic pro bývalé horníky návrh počítá také se vznikem dotovaných pracovních míst.
Celkem dostane ústecký úřad práce na aktivní politiku zaměstnanosti více než miliardu korun. Další peníze budou vyčleněny v rámci jiných programů, přičemž finance půjdou do Ústeckého kraje přednostně na základě tzv. koeficientu potřebnosti.
Od července se také mění pilotní projekt podpory regionální mobility, který byl spuštěn v dubnu. O příspěvek na dojíždění za novou prací ve výši 1 000 až 3 500 korun může žádat každý, kdo ztratí práci kvůli hromadnému propouštění.
Mohlo by vás zajímat:
Těžit se bude pořád, tvrdí fakulta
Běloruský gigant BelAZ 75710
„Big Muskie“ – největší chodící bagr