Marksová jede za horníky z dolu Centrum

Michaela Marksová foto: ČSSD

Michaela Marksová foto: ČSSD

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová dnes navštíví Mostecko. Hlavním bodem jejího programu bude setkání se zaměstnanci dolu Centrum, kde dojde k útlumu těžby.

Důl, který patří společnosti Severní energetická, by měl být uzavřen v první polovině tohoto roku. Marksová bude prezentovat vizi sociálního programu pro horníky. Většina ze zhruba 300 zaměstnanců přejde na takzvané chodbicování na lom ČSA. Několik desítek pracovníků tam těží uhlí z bočních svahů už nyní.

Čtěte také:
Propuštěné horníky musí zvládnout pracák
Rozhodnutí o ČSA je chybou

Důl Centrum v Dolním Jiřetíně založila v letech 1888–1889 Anglo-rakouská banka se sídlem ve Vídni. Stala se také jeho první majitelkou. Hloubit jámu Centrum I tu začali koncem srpna 1888. O dva roky později důl poprvé změnil majitele. Koupila jej Severočeská uhelná společnost se sídlem v Mostě. Svého času se jednalo o vůbec nejmocnější těžařskou společnost v severozápadních Čechách.

V roce 1993 se stal důl Centrum součástí Mostecké uhelné společnosti. Útlum hornictví po roce 1989 se však dotkl i této hlubinné lokality. Z rozhodnutí Ministerstva průmyslu a obchodu byl v lednu 1996 zahájen útlum těžby. V červnu 2002 byl důl převeden společnosti Důl Kohinoor, která v té době již zajišťovala útlum na dole Kohinoor a lomu Ležáky. Zhruba od této doby se začíná mluvit o jeho uzavření. Původně měl být jeho provoz ukončen kolem roku 2007/2008, ale protože po zdejším uhlí byla stále poptávka, termín uzavření se stále posouval. Nakonec důl Centrum zůstal jediným činným hlubinným hnědouhelným dolem v Čechách. V posledních letech nebyla těžba v tomto dole ekonomicky efektivní, byla však udržována hlavně kvůli cennému know-how, které chtěl jeho současný vlastník, společnost Severní energetická, využít pro budoucí těžbu v bočních svazích lomu ČSA. V loňském roce byl zahájen zkušební projekt ve svazích pod Jezeřím. Byl rozražen první okruh a zahájena těžba metodou tzv. chodbicování. Avšak v souvislosti s platností limitů nebude možné po ukončení těžby na lomu ČSA v tomto projektu pokračovat.

Moho by vas zajímat:
Uhlí z ČSA jednou využito bude
Voliči vám ČSA spočítají, slyšel Sobotka
Jaký osud čeká uhlí z ČSA?