Marksová: O limitech co nejdříve

Doba čtení:2 m, 18 s

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) a hornický odborář Jaromír Franta. Foto: iUHLI.cz

Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) by vláda o prolomení či zachování těžebních limitů měla rozhodnout co nejdříve. Reagovala tak na plán ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) odložit rozhodnutí o další těžbě na lomu ČSA, kde těží společnost Severní energetická, na rok 2020. Ministryně to řekla novinářům při návštěvě lomu ČSA.

„Necháváme v nejistotě všechny, jak ty, co s uhlím pracují, tak lidi v obcích,“ uvedla Marksová. Neřekla ale, jakou variantu řešení limitů by sama zvolila. Dále dodala, že se nestihla seznámit se studiemi o limitech, které tento týden zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministerstvo práce a sociálních věcí zatím nemá připraveny konkrétní varianty řešení otázky zaměstnanosti v regionu.

Čtěte: Bílina letos, o lomu ČSA až v roce 2020

Analýza: Bez uhlí to v ČR nepůjde!

Místopředseda Odborového svazu pracovníků v hornictví, geologie a naftového průmyslu Jaromír Franta serveru iUHLI.cz sdělil, že ho potěšil zájem ministryně o region. Především o otázku nezaměstnanosti, kterou prý Marksová vnímá citlivě. Navštívila Horní Jiřetín, také se podívala přímo na uhelnou sloj a mostecký Hipodrom. „Z jejího vystoupení na tiskové konferenci ale bylo vidět, že recept na případné propouštění horníků z ČSA ministerstvo nemá,“ dodal.

„Pro mě je budoucí zaměstnanost a nezaměstnanost určitým faktorem při rozhodování co dál. Když se podíváme na krajinu za mnou, tak je zřejmé, že těžba je již znatelná. Jestli se posune dál, nebo ne, není tak dramatickým zásahem do krajiny. Až na výjimku toho, že se to bezprostředně týká zániku dvou vesnic,“ uvedla ministryně na vyhlídce v lomu ČSA.

Mohlo by vás zajímat: Úřad práce chystá krizový plán kvůli lomu ČSA

Mostecko je dlouhodobě okresem s nejvyšší nezaměstnaností v zemi. „Případné další zvýšení nezaměstnanosti můžeme řešit stejně stále pouze v rámci aktivní politiky zaměstnanosti. Jako stát můžeme v nějaké krizové době udržet umělou zaměstnanost státní podporou pracovních míst. Ale je potřeba, aby to nešlo do nekonečna, aby se tady objevili zaměstnavatelé,“ řekla ministryně.

Marksová chce co možná nejobjektivnější studii, která zahrnuje maximum aspektů. Na základě takové studie by se o limitech chtěla rozhodovat. Podpořila by také vznik speciálního fondu pro horníky, o kterém se uvažovalo během projednávání horního zákona. S návrhem ale nesouhlasil ministr financí Andrej Babiš (ANO). „Jsou to specifické věci, těch lidí je hodně. Těžko se řada z nich bude rekvalifikovat. Část by mohla jít třeba na předčasné důchody horníků,“ dodala.

Balíček opatření pro Ústecký a Moravskoslezský kraj představí ministerstvo podle Marksové na výjezdním zasedání vlády v Ostravě 22. července.

Nejvíc lidí bez práce je na Mostecku

Generální ředitel Severní energetické Petr Kolman ukazuje ministryni Marksové lom ČSA. Foto: iUHLI.cz