Doba čtení:2 m, 43 s
Centropol zpracoval výhled cen elektřiny pro domácnosti až do roku 2030.

Další vývoj cen energií bude záležet hlavně na politicích, řekl v rozhovoru pro Seznam Zprávy marketingový ředitel Centropolu Jiří Matoušek. Nyní podle něj budou klesat, od roku 2026 ale půjdou opět nahoru.

„Teď v lednu nakupujeme elektřinu pro zákazníky o 40 procent levněji než před rokem,“ uvedl Matoušek, podle nějž rychlý návrat zdražování zatím nehrozí. „Nepředpokládáme, že by cena elektřiny letos výrazněji rostla. Krátkodobě by s ní mohly pohnout jen nějaké šokové vlivy,“ řekl. Platba za elektřinu a služby obchodníků by se podle něj mohla dostat z loňského průměru čtyř tisíc korun za MWh až k částkám kolem 3500 až 3600 korun na MWh (bez daně). U plynu vypadá situace ještě o něco lépe. Zatímco elektřina je proti loňsku levnější zhruba o 40 procent, plyn je na polovině.

Odběratelům, kteří budou letos uzavírat nové smlouvy, radí uzavírat fixace jen na kratší období. U elektřiny ideálně na rok, nejvýš dva roky. U plynu raději jen na rok, maximálně na 18 měsíců.

Elektřinu zdražuje burza i tlak na konec uhlí

Centropol zpracoval výhled cen elektřiny pro domácnosti až do roku 2030. „Příští rok by měl být podle našeho výhledu jediným rokem do roku 2030, kdy by celková cena elektřiny mohla ještě poklesnout. Čekáme pokles kolem šesti, sedmi, možná až devíti procent,“ popsal Matoušek.

Významným faktorem, kterou může ovlivnit politika, je emisní povolenka. Ta zvedá náklady na výrobu elektřiny z fosilních zdrojů, a její cena se tak promítá do celkové průměrné ceny silové elektřiny na velkoobchodních trzích. Cenu povolenek určuje trh, na kterém s nimi obchodují jednak sami znečišťovatelé ovzduší, jednak i čistě finanční investoři. Vliv ale má také evropský regulátor, který hýbe s počtem povolenek v oběhu a tím i s jejich cenou. V minulých letech opakovaně stahoval povolenky z trhu, aby zvedl jejich cenu a motivoval tak k náhradě uhelných elektráren čistšími zdroji.Podle analýzy S&P Global Platts se letos budou povolenky obchodovat v průměru těsně pod 90 eury (2228 Kč). Podle Jiřího Matouška však nelze vyloučit politický zásah, který cenu povolenek a tím i cenu elektřiny na trzích srazí.

„Letos se konají volby do Evropského parlamentu, může dojít ke změně jeho složení. A evropský průmysl není v dobré kondici, bude potřebovat podporu. Třeba by tak mohlo dojít k zamezení spekulacím s emisními povolenkami,“ řekl manažer Centropolu.

Co vláda a hlavně ODS dosud nepochopila?

Ceny poletí vzhůru

Ačkoli nyní ceny energií klesají, v budoucnu začnou zase stoupat. „Od roku 2026 se ve fakturách zákazníků bude muset nutně objevit dopad probíhajících technologických změn v energetice. Především růst podílu obnovitelných zdrojů. To opět začne zvedat platby za distribuci,“ vysvětlil Matoušek.

Majitelé solárních elektráren snižují odběr ze sítě, protože v době příznivého počasí mají vlastní elektřinu. Rostou výkyvy v dodávce do sítě i ve spotřebě, stoupají nároky na stabilizaci soustavy, zatížení sítě je stále hůř predikovatelné.

Majitelé solárů nebo odběrná místa s vysokou rezervovanou kapacitou, ale malou celkovou spotřebou, typicky chataři –, by měli za její užívání víc platit, a to i když mají relativně nízkou spotřebu. Podle Matouška není možné „pokračovat v socializaci nákladů“ na decentralizaci, s tím souhlasí většina energetiků a přiklánějí se k tomu i vládní politici.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa