Menšinoví akcionáři ČEZ žalují prodej Počerad

Nového vlastníka čekají miliardové investice do ekologizace a modernizace elektrárny. Foto: wikipedia.org Petr Kinšt

Menšinoví akcionáři energetické firmy ČEZ podali podle Hospodářských novin na soud žalobu ohledně platnosti série smluv na prodej Elektrárny Počerady z roku 2013, které polostátní firma uzavřela s finančníkem Pavlem Tykačem. Akcionáři tvrdí, že jsou smlouvy neplatné.

Jedná se o smlouvy, jejichž hodnota se v době podpisu pohybovala kolem dvou set miliard korun. Jejich součástí byl padesátiletý kontrakt na dodávky uhlí z Tykačovy Vršanské uhelné a zároveň prodej uhelných elektráren ve Chvaleticích a právě již zmíněných Počerad.

Čtěte také:
ČEZ od ledna vydělal 13,6 miliardy
ČEZ: Dovážet elektřinu nebude odkud

„Jednalo se o strategické rozhodnutí firmy a jednotlivé smlouvy byly propojené. Schvalovat je tak podle tehdy platného obchodního zákoníku neměl jen management firmy, ale měly být předloženy valné hromadě. Což se nestalo,“ uvedl Radek Vala ze Sdružení akcionářů ČEZ, které za určovací žalobou stojí.

Vedení ČEZ žalobu odmítá. „Pro zrušení smluv nevidíme žádný důvod. Nejde o záležitost, která by spadala do působnosti valné hromady, což vyplývá ze zákona i ze samotných stanov ČEZ,“ vysvětlil mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Jednalo se přitom podle něj o čtyři oddělené smlouvy.

Jedna smlouva byla uzavřena na dodávky uhlí z lomu Vršany do elektrárny Počerady. Ročně má jít až o šest milionů tun a smlouva má platit do vyuhlení lomu, tedy zhruba padesát let.

Vedle toho pak Evropská unie několik let tlačila ČEZ k tomu, aby prodal aspoň jednu ze svých uhelných elektráren a snížil tím své dominantní postavení na trhu. V soutěži o elektrárnu Chvaletice nakonec Tykač porazil Křetínského EPH, když elektrárnu získal za 4,12 miliardy korun.

Třetí částí tehdejší dohody byly dvě opce na prodej elektrárny v Počeradech. ČEZ mohl elektrárnu prodat nejdříve v roce 2016, to ale později vedení firmy odmítlo. Druhý termín pak byl stanoven na rok 2024 s tím, že ČEZ má možnost od smlouvy odstoupit do konce roku 2019. To se opět nestalo, a elektrárna proto za dvě miliardy korun připadne společnosti Sev.en Energy.

A právě tento prodej vzbudil v posledním roce mnoho negativních reakcí ze strany menšinových akcionářů. Podle nich si měl ČEZ elektrárnu nechat. „Jedná se o největší uhelnou elektrárnu v Česku. Takže vyvedení takového aktiva mimo skupinu je jasně strategickým rozhodnutím, které musí schvalovat valná hromada,“ uvedl Vala.

Menšinoví akcionáři společně kritizují i cenu, za niž podnikatel elektrárnu získá. ČEZ dvě miliardy obhajoval tím, že do Počerad nebude dlouho investovat a nové majitele bude po převzetí čekat miliardová investice, aby elektrárna splňovala přísné ekologické limity.

Podle menšinových akcionářů ale nedává prodej v době, kdy Evropa řeší, z čeho bude vyrábět elektřinu, jakýkoliv smysl. „I když se nakonec ukáže, že se už nevyplatí vyrábět elektřinu z uhlí, může ČEZ elektrárnu přestavět na plyn. Strategický význam tak má i sama lokalita a jen hodnota areálu je výrazně vyšší než prodejní cena,“ řekl jeden z menšinových akcionářů Michal Šnobr.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě