Jedním z prostředků používaných v Dole Bílina k eliminaci prašnosti je zkrápění přesypů v provoze lomu. Se zkrápěním trasy uhelných odtahů začali už v roce 2008.
Systém zkrápění se postupně zdokonaloval a rozšiřoval. V současné době tady funguje (v závislosti na teplotě vzduchu od jara do podzimu) 28 zkrápěcích míst. Ta jsou osazena rotačními zkrápěcími jednot‑ kami vlastní konstrukce, které vyrábějí přímo v dílně zámečníci úseku Těžba uhlí, uvedly Hornické listy.
Čtěte také:
Na lomu ČSA se bude těžit ještě necelých 8 let
Aktivisté chystají blokády proti uhlí
Tyto nové rotační jednotky nahradily původní systém zkrápění vybavený axiálními tryskami. „Naše rotační zkrápěcí jednotky mají vyšší účinnost, umožňují regulovat množství vody a nejsou náročné na kvalitu vody,“ připomněl zámečník Alois Macháč, který dosud s kolegy přímo v bílinské dílně vyrobil pro potřeby uhelného lomu už 51 spolehlivých a hlavně účinných rotačních jednotek.
Potvrdilo to nedávné měření akreditované laboratoře. Bylo zjištěno, že celková prašnost se díky původním zkrápěcím zařízením snižuje o 72 procent a prašný spad pak o 67 procent. Porovnávány byly koncentrace prachu při vypnutém a spuštěném odprašovacím zařízení.
Čtěte také:
V Americe spustili čistou uhelnou elektrárnu
Chrání banky klima nebo své zisky?
JPMorgan ukončí podporu uhlí