Metro na lince C zažije cvičný blackout

Blackout

V pražském metru se bude cvičit na energetický blackout. Zkouška technického zařízení v modelové situaci úplného výpadku elektrické energie bude zahájena dnes v noci v 1:15 hodin a potrvá zhruba do 8:00. Kvůli cvičení ráno nepojede velká část linky C, a to v úseku mezi Nádražím Holešovice a Kačerovem. Českou republiku zatím blackout nepostihl.

„Během zkoušky si v praxi ověříme nastavené procesy pro případ úplného výpadku elektřiny, zejména pak rychlost připojení záložního zdroje a skutečné odběry pro vybraný okruh stanic metra. Podle plánu by měla být zkouška ukončena v 6.00 hodin, následně bude opětovně připojeno napájení z distribuční sítě PRE a nejpozději v cca 8:30 bude linka C zcela zprovozněna,“ uvedl generální ředitel pražského dopravního podniku Jaroslav Ďuriš.

Čtěte také: Před 30 lety zahrozil Česku blackout

DPP po dobu trvání výluky zavede obousměrnou náhradní autobusovou dopravu v trase Nádraží Holešovice – Vltavská – Florenc – Hlavní nádraží – Muzeum (zastávka pro směr Nádraží Holešovice nebude zřízena) – I. P. Pavlova – Vyšehrad – Pražského povstání – Pankrác – Budějovická – Kačerov.

Přípravy na sérii zkoušek začaly už na podzim před dvěma lety z důvodu cvičení Blackout, které se konalo loni v únoru. Poté následovaly dvě dílčí zkoušky na trati linky B loni v létě, provedené v době nočních přepravních výluk. Teprve poté bylo možné připravit tuto komplexní zkoušku ve stanoveném rozsahu a časech, která bude mít potřebnou vypovídací hodnotu pro všechny modelové situace, jež mohou v provozu kvůli výpadku napájení nastat.

Srovnatelná plánovaná přerušení provozu metra se naposledy uskutečnila na jaře 2014 nebo na podzim 2012, kdy byla z důvodu souběžné výměny výhybek ve stanicích Náměstí Míru a Dejvická mimo provoz linka A a na podzim 2014 úsek linky C z důvodu výměny výhybek ve stanici metra Pražského Povstání.

Blackout je totální, nebo téměř totální výpadek napětí a kolaps elektrické soustavy. Je to jev, který za dobu existence České republiky nikdy nenastal. Ale například ve Spojených státech, v Itálii, Brazílii nebo nedávno v Indii se tato pohroma odehrála. Česká přenosová soustava se k podobnému kolapsu přiblížila na přelomu roku 2011/12 i v srpnu 2012.

Elektřina je pro dnešní běžný život nepostradatelná. Pokud by došlo k masívnímu a dlouhodobému výpadku elektřiny, může dojít k omezení nebo úplnému zastavení dodávek vody, plynu, ropy a ke kolapsu zásobování a zdravotní péče.

Podle zvláštního velvyslance ČR pro energetickou bezpečnost Václava Bartušky by Češi měli blackout zažít.  „Takový ten třídenní – výchovný. Ne desetidenní, to by nás zničilo. Třídenní blackout, aby maso vypochodovalo z mrazáků. Myslím, že obecně – a platí to i ohledně ropy a zemního plynu – jsme velmi bohatá civilizace, velmi rozmazlená, která už ztratila povědomí, jak komplikované je soustrojí, které nás udržuje v chod. Od vodáren, přes energetiku až po kanalizace a odpady,“ řekl již dříve časopisu All For Power Bartuška.

Mohlo by vás zajímat:
Za turecký blackout padla první hlava
Když v Německu zafouká, Česku hrozí blackout
Bartuška: Česko by potřebovalo malý blackout