Doba čtení:1 m, 28 s
Pavel Tykač a Daniel Křetínský patří mezi nejbohatší Čechy. Koláž iUHLI

Na druhé místo mezi nejbohatšími Čechy se v žebříčku časopisu Forbes posunul většinový vlastník Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínský s majetkem za 9,2 miliardy dolarů (198,5 miliardy Kč). Majitel energetické skupiny Sev.en Pavel Tykač, jehož majetek činí osm miliard dolarů (172,6 miliardy korun), se mezi Čechy dostal na čtvrté místo.

Nejbohatší v Česku je nadále dědička impéria PPF Renáta Kellnerová s rodinou s majetkem v hodnotě 16,5 miliardy dolarů (355,9 miliardy Kč). Do světového žebříčku dolarových miliardářů, který sestavil časopis Forbes, se poprvé dostalo 11 Čechů.

K posunu dopředu Křetínskému i Tykačovi pomohly hlavně rostoucí ceny energií, což se promítlo do znásobení ziskovosti jejich energetických firem. Oba miliardáři přitom podnikají především v oblasti fosilních paliv, tedy uhlí a zemního plynu.

Skupina Sev.en má práva k miliardám tun uhlí v USA

Situace ukazuje současnou dynamiku na energetickém trhu i to, jak moc se pletly všechny prognózy, které už před lety předpovídaly, že se zejména uhlí stane nerentabilním zdrojem. V současnosti přitom jedou všechny dostupné uhelné elektrárny naplno, dosahují rekordní výroby a významně pomohly při potřebném šetření nedostatkového zemního plynu po odstřižení od ruských dodávek.

Navzdory proklamacím zejména zastánců obnovitelných zdrojů a rychlé dekarbonizace se na tom v nejbližších letech nejspíš nic nezmění.

Na světě je letos podle 37. ročníku žebříčku nejbohatší šéf podniku na prodej luxusního zboží LVMH Bernard Arnault. Majetek tohoto francouzského podnikatele časopis vyčíslil na 211 miliard dolarů (4,5 bilionu Kč). Na druhou příčku tak Arnault odsunul šéfa americké automobilky Tesla Elona Muska. Jeho majetek se ztenčil na 180 miliard (3,9 bilionu Kč) z loňských 219 miliard dolarů.