Michal vás seznámí s Ograbulemi

V památkovém dole Michal se s hornickými profesemi seznámíte netradičním způsobem. Foto: Jan Valach

Víte, kdo to byly Ograbule? Dozvědět se to můžete v Památkovém Dole Michal v Ostravě, který již zahájil letošní návštěvnickou sezonu.

Jednou z novinek je výchovně-vzdělávací program (nejen) pro mladší generace pojmenovaný „Ograbule a ti druzí“. „Ograbule? Baby z pásu v třídírně, co měly ruce jak já stehno! Vybíraly bazaly z uhlí,“ přiblížil v Týdeníku Horník vysloužilý zaměstnanec šachty Jarek Papala.

Čtěte také:
Příbramské muzeum hornictví slaví 130 let
Muzeum ukáže 20 milionů let starý kmen

Právě zážitky vzrůstem malého horníka z nízkého rubání jsou inspirací pro projekt, který chce přibližovat humornější formou profese na šachtě. „Nesmí se zapomínat ani na žluté přilby. My tam nefárali jen kvůli výměnám žárovek,“ upozorňuje vysloužilý důlní elektrikář Dalibor Dominik, jehož potkají návštěvníci jako průvodce.

Ukáže samozřejmě i ředitelskou kancelář, kterou na Michalu budovali v posledních měsících za využití řady zajímavých, nesmírně hodnotných exponátů. „Instalovali jsme zde autentické sbírkové předměty, jako jsou píchačky z přelomu 19. a 20. století, jídelní servis s hornickými kladívky, sbírku důlních svítidel,“ říká správce Alexandr Zaspal.

Prohlídky chystají na Dole Michal od 9 do 15 hodin. Tedy do hlavní části sezony, která vypukne v květnu. To se otevírací doba změní z víkendové na celotýdenní. Michálkovická šachta plánuje letos oblíbený Michal Fest, zapojí se do programu festivalu Colours of Ostrava (prostřednictvím workshopů), připravují se zde i setkání milovníků U.S.Cars či vozů Tatra.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj