Doba čtení:2 m, 0 s
V novele Horního zákona se úhrady z vydobytých nerostů zvyšovat nebudou, protože jejich výši stanovuje nařízení vlády. Ta podle ministra Tomáše Hünera nyní jejich zvyšování nechystá. Foto: siemens.cz

Pětileté moratorium na růst úhrad z vytěžených nerostů platí od loňska. Podle vlády je potřeba ho zrušit už nyní, aby stát nebyl v nerovném postavení v nakládání se svým vlastnictvím.

Jaký je váš postoj k návrhu zvýšit v novele Horního zákona poplatky z těžby a tím prolomit jejich pětileté moratorium, jež přitom začalo platit teprve loni?

Rád bych uvedl na pravou míru, že předkládanou novelou horního zákona se nemění poplatky za těžbu nerostů. Konkrétní výše sazeb úhrad z vydobytých nerostů je stanovena v nařízení vlády, které není předmětem této novely. Novelou horního zákona proto nemůže dojít ke změně sazeb úhrad za vydobyté nerosty. Předkládaný materiál pouze navrhuje odstranit pětileté období zákazu zvyšování úhrad, které staví stát jako vlastníka nerostného bohatství na území ČR, do nerovného postavení v nakládání se svým vlastnictvím. Odstraněním pětiletého období tak stát získá možnost pružně reagovat na změny tržních cen, a to pouze v mezích, které jsou již v horním zákoně stanoveny.

Čtěte také:
Hüner: Rozdělení ČEZ kvůli jádru je hloupost
Babiš: Strategická aktiva ČEZ musí zůstat státu

Mluví se v té souvislosti o placení až 10procentního poplatku. Máte představu, jak by se takové zvýšení poplatku projevilo – pozitivně i negativně – v tuzemské ekonomice? Například v konkurenceschopnosti, stabilitě, plánování investic…

Jak již bylo řečeno výše, novelou horního zákona nedochází ke změně poplatků za těžbu nerostů. Ministerstvo průmyslu nemá informaci, že by se uvažovalo o placení až desetiprocentního poplatku. Stát žádné razantní zvyšování úhrad v současnosti neplánuje. Případná změna novely nařízení vlády upravujícího výši sazeb musí projít standardním připomínkovým řízením, ve kterém je dostatečný prostor k diskuzi nad možnými dopady případných změn sazeb úhrad.

Jaká je podle vás optimální výše poplatků z těžby a jak často by mělo docházet k jejich úpravě, tak aby s tím mohl počítat stát i platící firmy, v jejichž ekonomice se to především projeví?

K úpravě výše poplatků by mělo docházet při výrazných výkyvech cen nerostných surovin, což současná úprava neumožňuje. Zároveň však každá změna nařízení vlády upravujícího výši sazeb je projednána s poplatníky úhrady v rámci připomínkového řízení.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa