Ministr nadřadil plynovod lidským právům

Německý ministr hospodářství Peter Altmaier uvedl, že nelze směšovat hospodářské vztahy a projekty a porušování lidských práv. Foto: wikipedia.org

Německý ministr hospodářství Peter Altmaier se navzdory pošramoceným vztahům s Moskvou vyslovil pro dostavbu plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa. Nelze směšovat hospodářské vztahy a projekty a porušování lidských práv, řekl křesťanskodemokratický (CDU) politik nedělníku Bild am Sonntag.

Jedna věc jsou desetileté hospodářské vztahy a hospodářské projekty podniků, druhá věc je těžké porušování lidských práv a naše reakce na to,“ řekl Altmaier. Také německá kancléřka Angela Merkelová minulý týden zdůraznila, že nechce spojovat Nord Stream 2 a případ vězněného ruského opozičního předáka Alexeje Navalného.

Čtěte také:
Německý politik zpochybnil dokončení Nord Stream 2
Schröder brání ruský plyn, na Navalného odmítl odpovědět

V sobotu večer oznámila společnost provozující výstavbu projektu, jež patří pod ruského plynárenského giganta Gazprom, že v dánských vodách začala pokládka prakticky posledního úseku potrubí budovaného plynovodu.

Proti projektu jsou Spojené státy i některé členské země EU, Německo na něm ale trvá. I německo-ruské vztahy však zatížila otrava a pozdější uvěznění Navalného a také vyhoštění tří diplomatů Švédska, Polska a Německa z Ruska tento týden.

Altmaier listu Bild am Sonntag řekl, že si dokáže představit jasnou reakci EU na odsouzení Navalného. „Odsouzení Navalného je neslýchaný vývoj, který s chováním právního státu nemá nic společného,“ řekl německý politik. „Dokážu si představit zřetelnou odpověď vůči těm, kteří toto porušení lidských práv nařídili a zodpovídají za něj. Může to ale být pouze společná odpověď všech členských států EU,“ dodal Altmaier.

Kvůli zatčení Navalného se v EU už od minulého měsíce diskutuje o nových unijních sankcích proti Rusku. Už loni EU kvůli otrávení Navalného uvalila sankce na údajné odpovědné osoby z okolí ruského prezidenta Vladimira Putina.