Ministři čtou tajnou zprávu o Dukovanech

Podle expertů je nebezpečné, aby Česko bylo více energeticky závislé na vládě Vladimira Putina. Foto: wikipedia.org

Jedenáctičlenná komise sestavená kvůli posouzení rizik a bezpečnostních zájmů státu v případném rozšíření Jaderné elektrárny Dukovany již předala vybraným ministrům svou zprávu. Podle expertů představuje případné angažmá Ruska a Číny bezpečnostní riziko.

Podle informací Respektu z vládních kruhů materiál dostala nejdříve ministryně průmyslu Marta Nováková, následně ji obdržel i premiér Andrej Babiš a byli s ním seznámeni také vybraní ministři. Dokument poprvé vymezil, kdo představuje v největší zakázce české vlády bezpečnostní riziko.

Čtěte také:
Bez jádra to nepůjde, říká Beneš
BIS varovala Babiše před Rosatomem

Komise, v níž sedí zástupci tajných služeb, Úřadu vlády a několika ministerstev, vznikla v létě z popudu bezpečnostních expertů, aby se pokud možno vyloučilo to, že politici přidělí zakázku problematickým hráčům, napsal server iHned.cz.

Pro tajné služby a některé další členy komise to bylo přidělení zakázky autoritativním režimům Rusku a Číně, jež si ekonomickými nástroji zvyšují v daném regionu politický vliv. Česko by z tohoto hlediska bylo více energeticky závislé na vládě Vladimira Putina, část peněz na stavbu elektrárny by mohla být využita korupčním způsobem.

Další členové komise rizika spatřovali ve zcela jiné oblasti – ve faktu, že po odstavení uhelných elektráren a časem odstavení stárnoucích Dukovan bude mít Česko problém se zajištěním dostatečného množství elektřiny.

Podle informací Respektu ve více než třicetistránkové zprávě není přímo napsaná věta, že Rusko a Čína nemají zakázku dostat. Je tu ale vyjmenováno pět bezpečnostních kritérií, jež by měl každý uchazeč o získání tendru splnit. Když toho nebude schopen, říká zpráva, představuje zásadní riziko pro národní bezpečnost.

Kritérii – tak jak jsou stanovena – přitom nejsou schopny “prolézt” právě Rusko a Čína. Jedno z nich například je, že pokud země některého z uchazečů ve svých oficiálních vládních materiálech definuje někoho jako svého nepřítele, není možné s ním spolupracovat v ekonomické oblasti. Tenhle bod neumožňuje dosáhnout na zakázku Rusku, jež ve svých dokumentech uvádí, že NATO – tedy i Českou republiku – považuje za svého nepřítele.

Doporučením komise se Babišův kabinet nemusí řídit. Koncem října premiér řekl, že není kam spěchat, protože lze prodloužit životnost dosavadních dukovanských bloků. Spěchá naopak Pražský hrad. Prezident Miloš Zeman řekl vedení energetické společnosti ČEZ, premiérovi i veřejně, že chce kontrakt pro Rusy a že není důvod otálet.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo