Ministryně slíbila pomoc propuštěným horníkům

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Foto: ivz

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Foto: ivz

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) představila přímo na dole Centrum na Mostecku chystaný sociální program pro horníky, kteří přijdou o práci. Týkat se bude případných propuštěných pracovníků v hnědouhelném i černouhelném sektoru.

Důl Centrum, který provozuje společnost Severní energetická, by měl být uzavřen na jaře. Podle ministryně budou pro horníky připraveny možnosti rekvalifikace a pomoc při shánění nového zaměstnání. Ve hře je například i možnost příspěvku na dojíždění. Jedním z klíčových bodů programu však má být kompenzace rozdílu mezi stávajícím platem a mzdou na novém pracovišti. „Program by měl být hotový za měsíc. Teprve poté bude jasné, kolik a jak dlouho bychom dopláceli. Také věkové hranice budeme ještě specifikovat. Bude několik variant,“ uvedla Marksová.

Čtěte také:
Severní Čechy 2035: Chmurná vize bez uhlí
Sedm důvodů, proč těžit uhlí

Program by mohl začít fungovat na podzim letošního roku. „Pro nás je důležité, aby ta rána pro lidi i celý region byla co nejmenší. Myslím, že máme podporu zaměstnavatelů i kraje,“ řekl místopředseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jaromír Franta.

Důl Centrum zaměstnává 320 lidí. Zhruba osm desítek jich pracuje na chodbicování na lomu ČSA. Devět se jich zatím podařilo přeřadit pod jiné firmy ve skupině nebo k dodavatelům.

 

Mohlo by vás zajímat:
Odboráři trvají na zachování zásob
Důl centrum po sto letech končí
O uhlí se často lže