Mládek na odstřel

Mládek a odbory

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Foto: MPO

V kuloárech poslanecké Sněmovny se znovu mluví o možném konci ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD). Jeho nástupcem by se prý mohl stát státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Mohlo by jít o součást rošády ministerstev, podporu prý totiž nemá ani ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Oficiálně zatím informaci nechce nikdo potvrdit. „Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) v současné době neuvažuje o změnách ve složení vlády,“ řekl serveru iUHLI.cz mluvčí vlády Martin Ayrer. Podobné vyjádření přišlo i z ministerstva průmyslu a obchodu. „Ministry jmenuje a odvolává prezident republiky na návrh předsedy vlády,“ uvedl mluvčí ministerstva průmyslu František Kotrba.

Mládkovi, o jehož konci se spekulovalo už v červnu, se bezesporu nedá upřít, že dokončil řadu zásadních věcí, které jeho předchůdci jen odkládali. Česko tak má po více než deseti letech schválenou Státní energetickou koncepci, jaderný plán a vláda také konečně rozhodla o limitech těžby hnědého uhlí.

Právě kvůli tomuto rozhodnutí Sobotkova kabinetu to ale Mládek schytal ze všech stran. Především od horníků, kteří mu stále do nekonečna opakovali, že je „jejich ministr“, který pro ně ale nic nedělá. S limity ho de facto převálcoval ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Bylo to vidět i přímo na jednání vlády v Ústeckém kraji, kdy rozhodnutí o limitech přišel novinářům oznámit právě Brabec. Při následné tiskové konferenci pak Mládek ani nevystoupil. Po celou dobu seděl v zadní lavici mezi novináři a věnoval se svému mobilnímu telefonu.

Čtěte také: Mládek není mediální playboy, ale je za ním práce

Mládek si vysloužil kritiku i za zvláštní nabídku handlu s ekologickými aktivisty. Ještě před rozhodnutím o limitech totiž veřejně uvedl, že pokud ekologičtí aktivisté přislíbí, že nebudou blokovat dostavbu jaderné elektrárny Dukovany a přípravu výstavby trvalého úložiště jaderného odpadu, pak navrhne, aby se uhlí pod Horním Jiřetínem netěžilo nikdy. „Pokud je to pravda, tak je to hrozné, ani tomu nemohu věřit. Jestli takto obchoduje s lidskými osudy, tak potěš Pán Bůh naši zemi,“ poznamenal poslanec Bronislav Schwarz (ANO).

Podle hornického odboráře Jaromíra Franty je Mládkovo chování hodné trhovce v Turecku. „O odpovědném přístupu pana ministra ať v otázce limitů, tak samotné Státní energetické koncepce jsem vždy pochyboval. Tato nabídka, pokud padla, je neférová nejenom k majitelům a zaměstnancům ČSA, ale k celému sektoru a hlavně občanům ČR a pan ministr by měl být odvolán,“ míní Franta.

Mohlo by vás zajímat:
Mládek obhajuje vládní řešení limitů