Mládek řešil v Polsku budoucnost černého uhlí

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Foto: MPO

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Foto: MPO

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) na své pracovní cestě do Polska jednal s několika představiteli polské vlády. Jedním z hlavních témat byla i budoucnost černouhelného sektoru.

Ve Varšavě se Mládek setkal s místopředsedou vlády a ministrem rozvoje Mateuszem Morawieckim, ministrem energie Krzysztofem Tchórzewskim, prezidentem Polské národní banky Markem Belkou a s náměstkem ministra státního majetku Henrykem Baranowskim.

Čtěte také:
Polsko postaví uhelné elektrárny za miliardy
Polsko má nový zákon o hornictví

Aktuálním tématem pro obě země je těžební průmysl. Polská vláda má díky vlastnickým poměrům větší možnost ovlivnit budoucnost těžby černého uhlí než česká vláda, ale nízké ceny uhlí na trzích citelně zasáhly obě země.

S ministrem energie Tchórzewskim jsme diskutovali o celé řadě odborných témat, která mají naše země společná. Hovořili jsme o problematice přetoků elektrické energie z Německa, které zatěžují polskou i českou přenosovou soustavu. Diskutovali jsme otázku plynovodu STORK II a možnosti další diverzifikace tras produktovodů a posílení energetické bezpečnosti obou zemí. Skutečně důležitým tématem je pro obě země budoucnost černouhelného hornictví a budoucnost těžebního průmyslu. Hovořili jsme i o jaderné energetice a dalších energetických tématech. Místopředsedu vlády Mateusze Morawieckého i ministra Krzystofa Tchórzewského jsem pozval na další jednání do Prahy,” uvedl po jednání ministr, kterého v Polsku doprovázela náměstkyně pro energetiku Lenka Kovačovská a vládní zmocněnec pro Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj Jiří Cienciala.

Otevřeli jsme otázku společného postupu při prosazení případného prodloužení termínu ukončení útlumu těžby, který mohou za určitých podmínek podpořit vlády jednotlivých zemí v Evropské unii a případně i Evropská unie prostřednictvím Evropského globalizačního fondu, o pět let,” řekl Cienciala.

Mohlo by vás zajímat:
Polská dychtivost po těžbě ohrožuje české pohraničí
Liberecký kraj podpoří obce postižené těžbou
Vydrží největší těžař uhlí v EU do jara?