Mládek: Stát od děr v zemi neuteče

Babiš Mládek

Ministři Mládek a Babiš se přou o to, který státní podnik by měl v případě potřeby převzít OKD. Koláž: iUHLI.cz

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) považuje za důležité, že šéf resortu financí Andrej Babiš (ANO) nezpochybňuje odpovědnost státu za situaci v OKD, ve chvíli, kdy se nenajde pro firmu soukromý investor.

Na tom, zda má podnik v takové situaci převzít státní podnik Diamo, kde vykonává vlastnická práva ministerstvo průmyslu, nebo státní podnik Prisko, kde tak činí ministerstvo financí, podle něj shoda mezi ministry ale není.

Čtěte také:
Chce Babiš převzít vliv nad OKD?
Odboráři prosazují převzetí OKD státem

Babiš v pondělí řekl, že předloží vládě návrh jak spravovat OKD v případě, že se investor do konce února neobjeví. Mládek minulý týden uvedl, že vládě navrhne, aby OKD za korunu koupil státní podnik Diamo. Babiš chtěl podle něj konkurovat tomuto návrhu a svěřit OKD Prisku, prostřednictvím kterého stát loni firmě, která je v úpadku, půjčil 700 milionů korun.

Mládek připustil, že hrozí riziko, že stát útlum dolů zaplatí. „Stát od těch ‚děr v zemi‘ neuteče. Na rozdíl od některých jiných, kteří můžou,“ uvedl. Odmítl ale, že by stát platil za firmu její dluhy, které má vůči dodavatelům.

V OKD se dál těží uhlí. Vedení firmy hledá strategického investora, který by zajistil další provoz dolů a také jejich postupný útlum. Podle informací z konce roku projevilo o OKD zájem kolem deseti potenciálních investorů z Česka i zahraničí. I se zaměstnanci dodavatelských firem pracuje nyní v OKD zhruba 11 000 lidí.

Na konci minulého roku požádala firma vládu o státní pomoc na útlum Dolu Paskov, který má být uzavřen na konci letošního března. Chtěla až 723 milionů korun na odstupné propouštěným zaměstnancům a technickou likvidaci dolu. Poskytnutí dalších peněz odmítl Babiš. Mládek tehdy uvedl, že nevidí důvod dávat OKD peníze, dokud ho nevlastní Diamo.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
Další krok k těžbě ve vesmíru