Doba čtení:1 m, 12 s
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Foto: iUHLI.cz

Vláda kvůli nejistotě v oblasti jaderné energetiky nemohla definitivně odepsat těžbu uhlí pod Horním Jiřetínem. V rozhovoru pro DVTV to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) .

„Kdybychom si byli jisti, že Dukovany budou fungovat do roku 2037 a hladce se rozběhne výstavba dalších bloků, tak můžeme teoreticky odepsat zásoby pod Horním Jiřetínem. Protože si nejsme jisti, tak to vláda neudělala,“ řekl Mládek. České podnebí podle něj není nakloněno energii z obnovitelných zdrojů a další vodní elektrárny již nelze stavět, proto se země musí spoléhat na jadernou energii.

Čtěte také: Handlíř Mládek: neblokujte jádro, zaříznu uhlí z ČSA

Výbor pro udržitelnou energetiku doporučil vládě převést do nevyužitelných zásob hnědé uhlí na lomu ČSA. Stanovisko vydal 12. října, ještě před pondělním rozhodnutím vlády o limitech.

Prolomení těžebních limitů na lomu Bílina Mládek obhajoval udržením pracovních míst a potřebou zásobovat teplárny. „Bílinu potřebujeme kvůli teplárnám pro 1,6 milionu domácností. Je také třeba udržet pracovní místa, a to včetně toho, že by část horníků přešla z dolu ČSA, kde bude do roku 2025 těžba ukončena,“ dodal.

Mládek také řekl, že je pravděpodobně prvním ministrem průmyslu, který si nechal vypracovat studii ohledně dopadu na životní prostředí. Podle svých slov naslouchal oběma skupinám – jak horníkům, tak lidem obávajících se dopadů na životní prostředí či jejich domovy.

Mohlo by vás zajímat:
Jaderné trable v Dukovanech nekončí