Mládek vyzval nového hejtmana, ať se jasně vyjádří k OKD

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Foto: MPO

OKD i vedení kraje by měly podle Mládka dát jasný signál, jestli chtějí veřejnou pomoc. Foto: MPO

Dění ve společnosti OKD, hrozba levné oceli z Číny a rozvoj průmyslové zóny Barbora. To byla tři stěžejní témata, která včera v Ostravě projednával ministr průmyslu a obchodu ČR Jan Mládek (ČSSD).

Zástupci OKD ministra v prvé řadě informovali, že kvůli termínu zpracování znaleckého ocenění firmy k 1. březnu 2017 pověří svého insolvenčního správce, aby věřitelský výbor požádal o prodloužení zákonné lhůty na předložení reorganizačního plánu. „A to o dalších 120 dní od původního data 12. prosince 2016. Tedy k 12. dubnu příštího roku,“ přetlumočil Mládek stanovisko těžařů pro Krnovský deník.

Čtěte také:
OKD podala žalobu na NWR a Bakalu
Vitásková chce vyvlastnit Bakalův majetek

Ministr zároveň zdůraznil, že chce od nového vedení kraje jasně slyšet, jak se staví k problematice OKD. „Je zapotřebí řešit to, co tady poměrně vysokým tempem zraje. Je jasné, že bude třeba propustit část lidí z Dolu Paskov. OKD nastínila, že chce zajistit přesun co nejvíce zaměstnanců do jiných částí firmy. K tomu připravuje i motivační program, který počítá s finanční podporou v případě souhlasu s přesunem na jinou šachtu. Přesto dále zaznělo, že nejméně 500 horníků a 200 techniků čeká propuštění, řeší se otázka naplnění kolektivní smlouvy, případně další kroky,“ popsal Mládek výsledky schůzky s hornickými manažery a odboráři. OKD i vedení kraje by měly podle Mládka dát jasný signál, jestli chtějí veřejnou pomoc.

Hejtman Ivo Vondrák na to reagoval, že v kraji je spousta expertů, kteří by mohli zpracovat analýzu toho, jaké nároky budou kladeny na veřejné rozpočty v souvislosti s útlumem těžby a vývojem cen uhlí.

Tedy kolik bude třeba přispívat, aby útlum hornictví probíhal bez sociálních otřesů,“ vysvětloval Vondrák. Vládní zmocněnec Jiří Cieńciała upozornil, že moravskoslezský region netrápí jen OKD. „U nás se problémy kumulují, tak velká koncentrace jich tady dlouho nebyla. Kromě OKD jsou to Číňané a jejich ocel či emisní povolenky oxidu uhličitého. Nejsme na tom v Evropské unii sami, i jinde mají podobné potíže, takže uvidíme, jak se EU domluví, abychom neprohráli,“ řekl Cieńciała.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech