Modernizace Chvaletic spolkne další miliardy

Kdo v Česku pálí hnědé uhlí?

V budoucnu budou v elektrárně zmodernizovány všechny čtyři bloky. Foto: Severní energetická

Majitel chvaletické elektrárny, společnost Severní energetická spojená se jménem miliardáře Pavla Tykače, chystá po obnově dvou bloků miliardovou investici i do rekonstrukce bloků číslo jedna a dvě.

Připravujeme podklady pro případnou modernizaci zbývajících bloků 1 a 2. Její konkrétní parametry a realizace závisí na celé řadě faktorů včetně nezbytných administrativních procesů,“ uvedla pro MF Dnes Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí společnosti Severní energetická.

Čtěte také:
Chvaletice i Opatovice snížily emise
Založil Greenpeace, dnes fandí fosilním palivům

Poptávka po dodávkách elektřiny za výhodnou cenu jak v tuzemsku, tak v Evropě podle ní spíše roste, než klesá. Sáričková Benešová uvedla, že při převzetí chvaletické elektrárny v roce 2013 Severní energetickou měla Evropská komise podmínku, že bude zajištěn dlouhodobý provoz Elektrárny Chvaletice, a to nejméně do roku 2030. „Severní energetická tomuto závazku chce dostát,“ uvedla.

Byl jsem ubezpečen vlastníkem, že investice do rekonstrukce a ekologizace zbývajících dvou bloků budou následovat,“ uvedl ještě před krajskými volbami také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Dodal, že zástupci měst a obcí v okolí elektrárny investice největšího tamního zaměstnavatele podporují. „Je dobře, že se ekologizační opatření v řádu miliard dějí,“ řekl hejtman.

Elektrárna Chvaletice je jedním z nejmladších hnědouhelných zdrojů v České republice s instalovaným výkonem 820 MW, který tvoří čtyři 205 MW bloky.

Společnost Severní energetická koupila elektrárnu od ČEZu v roce 2013, od letošního roku je firma součástí lucemburského holdingu Haltixar Ltd podnikatele Pavla Tykače. Současná modernizace bloků 3 a 4 se mimo jiné týká kotelny, strojovny, elektrostatických odlučovačů popílku, systému kontroly řízení a souvisejících částí elektro, měření a regulací. V rámci obnovy bude upraven provoz absorbéru s ohledem na palivo, které je méně sirnaté než za předchozího vlastníka.

Mohlo by vás zajímat:
Nejsevernější švédské město se přesune
Rekultivace po hornolužicku
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody