Doba čtení:1 m, 21 s
chvaletice_elektrarna_foto_severni_energeticka
Po právě probíhající modernizaci bude Elektrárna Chvaletice ještě mnohem ekologičtější. Foto: Severní energetická

Obě uhelné elektrárny v Pardubickém kraji měly minulý rok nižší emise znečišťujících látek než v roce 2014. Elektrárna Chvaletice jich vypustila u většiny sledovaných prvků a sloučenin o pět až deset procent méně, elektrárna Opatovice téměř o třetinu méně.

Vyplývá to z údajů Integrovaného registru znečištění (IRZ), které zveřejnilo ministerstvo životního prostředí. Podle mluvčího elektrárny Opatovice Martina Sýkory se vloni již plně projevil efekt modernizace elektrárny. „Máme účinnější filtry, nové linky odsíření, zrekonstruované kotle a další opatření,“ uvedl Sýkora. Výroba byla meziročně zhruba stejná. Jediné zvýšení emisí bylo v Opatovicích zaznamenáno u polétavého prachu, podle Sýkory je ale i tak hluboko pod povolenými limity.

Čtěte také:
Greenpeace způsobili milionové škody
Založil Greenpeace, dnes fandí fosilním palivům

Elektrárna Chvaletice byla vloni kvůli opravám asi měsíc mimo provoz, výroba se snížila z 3,9 terawatthodin (TWh) v roce 2014 na 3,5 TWh v roce 2015. Kromě toho mělo na snížení emisí vliv i údržba zařízení a používané palivo. „Opravili jsme například elektroodlučovače, masivní údržbu jsme prováděli oba předchozí roky,“ řekl generální ředitel elektrárny Chvaletice Luboš Pavlas. Meziročně elektrárna vypustila více pouze oxidů síry, Pavlas to vysvětluje vyšší obsahem tohoto prvku v používaném uhlí.

Elektrárna Chvaletice v současnosti modernizuje za 2,5 miliardy korun dva ze čtyř bloků. Úprava má zlepšit ekologické i ekonomické parametry výroby, snížit emise oxidů dusíku a prachových částic a prodloužit životnost obou bloků do roku 2030.

Mohlo by vás zajímat:
Polský Krakov otestuje modré uhlí
Podvalník prověřil i tank

Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa