Doba čtení:1 m, 51 s
ČEZ musí zmodernizovat systém ochrany jaderné elektrárny Dukovany do konce příštího roku. Pokud by to nestihl, mohl by od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost dostat pokutu deset milionů korun. Foto: ČEZ

ČEZ stále nevybral dodavatele na modernizaci ochrany elektrárny Dukovany. Stavba přitom měla začít už v únoru, aby podnik stihl splnit požadavky atomového zákona.

Nový atomový zákon platný od začátku loňského roku požaduje, aby nové bezpečnostní systémy fungovaly nejpozději od konce příštího roku. ČEZ sice vyhlásil výběrové řízení už v září 2016, ale dodnes nevybral vítěze. Podle tendrové dokumentace měly práce začít letos v únoru. Vše chce mít ČEZ hotovo do konce října 2019. Časově nejnáročnější bude úprava budovy řídicího systému ochrany, která podle dokumentace zabere rok a dva měsíce. Stavba proto musí začít nejpozději v létě, aby ČEZ stihl původní termín. O zakázku za zhruba miliardu korun se podle informací deníku E15 uchází pětice zájemců.

Čtěte také:
Model dostavby Dukovan bude v březnu
Virtuální prohlídky ČEZ – Dukovany

„K probíhajícím výběrovým řízením nám nepřísluší se vyjadřovat. Obecně však můžeme konstatovat, že zadání naplňuje účel jak implementace původně poptávaných revitalizačních prvků, tak implementaci požadavků obecně vyplývajících z aktualizované legislativy,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podnik podle něho systém technické a fyzické ochrany doplňuje a modernizuje postupně s ohledem na nutnost maximálně rozumně dosažitelné ochrany zařízení. Loni například inovoval klíčové vstupní prvky do elektrárny.

Atomový zákon nicméně požaduje více než dílčí změny. „ČEZ musí zásadně zmodernizovat izolační zónu okolo elektrárny, a to jak z hlediska mechanické odolnosti a zádržných schopností, tak i modernizovat detekční systémy. Nově také musí vytvořit životně důležité prostory, ve kterých jsou systémy, zařízení a komponenty důležité z hlediska jaderné bezpečnosti, a zabezpečit je,“ vysvětlila předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Jaderný dozor zatím ČEZ věří, že stihne systém ochrany vybudovat včas. Energetická skupina přitom musí počítat i s tím, že případní neúspěšní účastníci tendru se proti výsledku odvolají. To by podpis smlouvy a začátek prací dále odsunulo. Pokud by to firma nestihla, hrozila by jí od SÚJB pokuta deset milionů korun.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa