Momentálně nové jaderné reaktory nepotřebujeme

Doba čtení:1 m, 24 s

JE Dukovany

Rozhodnutí o dostavbě jaderných elektráren může být odloženo směrem k roku 2020. Kvůli tomu, aby si Česko zajistilo energetickou soběstačnost i do budoucna, budou ale investice do jaderné energetiky potřeba. To ale neznamená, že se musí začít urychleně stavět další bloky jaderných elektráren. Serveru iUHLI.cz to sdělil analytik Next Finance Jiří Cihlář.

Analytik reagoval na výrok generálního ředitele energetické společnosti ČEZ Daniela Beneše, který poslancům řekl, že jeden blok jaderné elektrárny bude stát řádově 120 až 150 miliard korun. Dva plánované bloky by tak vyšly na zhruba 300 miliard korun. „Varianta, že by stát musel ČEZu kompenzovat nízkou cenu elektřiny, se mi nezamlouvá,“ uvedl Cihlář.

V tuto chvíli zůstává cena elektřiny natolik nízká, že nemá cenu spěchat s tak zásadním rozhodnutím, jako je výstavba dalších bloků jaderných elektráren.

Situace na energetických trzích je podle něj nyní ovlivněna několika faktory. Na evropských trzích dál najdeme převis emisních povolenek. Mezitím do Evropy proudí levné americké uhlí. Do toho se evropský průmysl stále plně nevzpamatoval z krize.

„V tuto chvíli zůstává cena elektřiny natolik nízká, že nemá cenu spěchat s tak zásadním rozhodnutím, jako je výstavba dalších bloků jaderných elektráren. Sám ČEZ právě z důvodu nízké ceny elektřiny loni zrušil soutěž na dostavbu Temelína. Od té doby cena elektřiny nijak nevzrostla,“ připomněl analytik.

Jak problematiku financování výstavby nových jaderných bloků komentují další analytici, si přečtěte zde

Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) tento týden schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v Česku (NAPJE), který navazuje na aktualizovanou Státní energetickou koncepci (ASEK). Z plánu vyplývá, že je potřeba neodkladně zahájit přípravu na výstavbu jednoho bloku v obou českých jaderných elektrárnách – v Dukovanech a Temelíně.

Tento plán kritizují ekologové, vláda podle nich chystá jadernou past.