Moody’s snížila rating společnosti ČEZ

Centrála Skupiny ČEZ. Foto: ČEZ

Trhy zatím na snížení ratingu společnosti nereagují. Foto: ČEZ

Mezinárodní ratingová agentura Moody’s snížila úvěrový rating největší české energetické společnosti ČEZ o jeden stupeň na Baa1 z dosavadní známky A3. Důvodem jsou nízké ceny energií. Výhled ratingu je stabilní.

Známka ČEZ tak spadla do kategorie střední nižší kvalita z kategorie střední vyšší kvalita. Nadále však zůstává v investičním pásmu, i když blízko dolní hranice.

S ratingem Baa1 nám byl přidělen stabilní výhled, což znamená, že za nezměněných okolností ratingová agentura neočekává další úpravy ratingu ať již nahoru nebo dolu,” řekla dnes ČTK mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. Připomněla, že v souvislosti s propadem velkoobchodních cen elektřiny zahájila na konci února revizi ratingů evropských energetik také konkurenční ratingová agentura Standard & Poor’s (S&P). „Již v počáteční fázi této revize byl stávající rating ČEZ od S&P potvrzen na úrovni A- se stabilním výhledem, zatímco do režimu takzvaného “creditwatch” (možné snížení ratingu) byly zařazeny například společnosti EDF, RWE, EnBW, E.ON, Vattenfall, Verbund a Engie,” dodala.

Čtěte také:
Překvapení: ČEZ vydělal méně
Kvůli odstávce Dukovan ČEZ prodělal 2,5 miliardy

Ekonom a poradce finanční skupiny J&T Michal Šnobr ČTK řekl, že udělený stupeň ratingu Baa1 je i nadále velmi dobrý. „Z pohledu akcionářů ČEZ i z pohledu stability společnosti si troufám říct, že změna neznamená vůbec nic. Jde o něco, na co trh v zásadě vůbec nereaguje, a bylo by s podivem, kdyby reagoval,” uvedl. „Ve školní terminologii jde o snížení známky z jedničky s hvězdičkou na normální jedničku,” dodal.

Výroba elektřiny ČEZ v České republice je z 90 procent závislá na hnědém uhlí, jádru a vodě. Firma je tak výrazně ovlivněna výkyvy velkoobchodních cen, upozornila agentura. Ty se po prudkém poklesu v minulých měsících sice stabilizovaly, jejich nízká úroveň však bude podle Moody’s i v příštích dvou až třech letech tlačit dolů provozní hotovostní toky společnosti.

Tlak na hospodaření by se mohl dále zhoršit kvůli nedávnému oznámení, že by firma mohla investovat do roku 2020 dalších 50 až 60 miliard korun, zejména do obnovitelných zdrojů, decentralizovaného řešení, teplárenství a distribuce.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost, že dlužník úvěr splatí včas a v plné výši. Má rovněž důležitý vliv na ochotu věřitelů příslušenému subjektu půjčovat a na podmínky půjčky. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a je pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.

Mohlo by vás zajímat:
Lidovci chtějí více hlídat ČEZ
TOP 10 navždy bohatých
O uhlí se často lže