Doba čtení:1 m, 33 s
Podobné jezero vznikne i na místě lomu ČSA Foto: Stanislav Štýs

Krajina pod zámkem Jezeří zmizela, místo ní je stále se zvětšující hnědouhelná jáma, tedy lom ČSA. To je další mýtus, kterému se server iUHLI.cz věnuje v rámci pravidelné rubriky mýtů a fakt okolo těžby uhlí. Jak je to doopravdy?

Ve skutečnosti se lom, jehož budoucnost má nyní v rukou koaliční vláda, již delší dobu spíše zmenšuje a po rekultivaci zmizí úplně. Rozloha lomu je nyní zhruba 5000 hektarů.

Souběžně s těžbou v lomu ČSA, kde těží Severní energetická, totiž probíhá rekultivace vytěžených prostor. Nyní navíc těžaři již narazili na limity, takže skrývka nepostupuje dál a pouze se dotěžuje již odkrytý prostor. „Dva skrývkové velkostroje už jsou odstavené. Další dva budou postupně odstavovány v průběhu následujících tří let. Potom se utěsní uhelná sloj a bude probíhat rekultivace a napouštění jezera,“ řekl serveru iUHLI.cz specialista na báňskou legislativu Severní energetické Antonín Dymák.

Rekultivace však běží i nadále a za desítky let přemění celý prostor lomu ČSA v novou krajinu. Apokalyptická prognóza stále se zvětšující hnědouhelné jámy je proto nesprávná.

Čtěte také: Mýty a fakta: Útěk kvůli těžbě 

Na území dotčeném hornickou činností lomu ČSA včetně jeho vnějších výsypek byla k závěru roku 2014 celkem zrekultivována plocha o výměře 2202 hektarů. „Značná pozornost je věnována řešení konečné stability bočních závěrných svahů,“ uvedla vedoucí oddělení rekultivací Severní energetické Ingrid Jarošová v reakci na časté výtky ekologických aktivistů, kteří opakovaně varují před hrozícími sesuvy. Rekultivace probíhají na bývalých vnějších výsypkách lomu ČSA, a to v prostoru bývalého lomu Obránců míru, dále pak na vnější výsypce Růžodolská.

Na místě dnešního lomu ČSA by mělo vzniknout jezero Centrum. Zhruba sedmisethektarové jezero s hloubkou až 150 metrů má být napuštěno kolem roku 2030.

Mohlo by vás zajímat:  Mýty a fakta: Hlad po elektřině dál poroste