Doba čtení:2 m, 6 s
Pro uhelné kraje je v programu Spravedlivá transformace vyhlášeno 50 výzev za skoro 32 miliard korun, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík. Foto FB Petr Hladík

Sedm projektů čerpá finanční podporu z evropských peněz v programu Spravedlivá transformace (OPTS), který se zaměřuje na řešení negativních dopadů odklonu od uhlí v nejvíce zasažených regionech. K dispozici je v něm 39,4 miliardy korun, z toho 31,7 miliardy jde na aktuální výzvy.

Odstraňování negativních dopadů odklonu od uhlí se týká v Česku Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Kupříkladu v Karviné vznikne ze staré konírny nové komunitní centrum a v Ústeckém kraji budou moderní řemeslné dílny pro vysokoškoláky. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) o tom informoval novináře.

Ve výzvě k dotacím pro strategické projekty bylo 31 žádostí, dokončení jejich hodnocení předpokládá ministerstvo do poloviny tohoto roku. Strategické projekty mají významný transformační dopad a už dříve je doporučily jednotlivé kraje. Velký zájem podle ministerstva je o podporu na zlepšení propojení škol nebo vybudování odborných učeben.

Je potřeba srovnat startovní čáru. Uhelné regiony se kvůli odklonu od těžby potýkají s různými negativními dopady. Díky Operačnímu programu Spravedlivá transformace můžeme podpořit strategické projekty, které pomáhají například s navýšením nových pracovních míst, udržením stávajících, rozvojem podnikání, kultury, vzdělávání, výzkumu a inovací. Už teď je pro tyto kraje v programu vyhlášeno 50 výzev za skoro 32 miliard korun,“ uvedl Hladík. Uhelné regiony se tak podle ministra mohou lépe přizpůsobit proměně a nemusí doplácet na uhelnou minulost.

Topolánek: Modernizace tepláren může nabrat skluz

Hodnotitelé posuzují strategické projekty ve čtyřech stupních, zohledňují nejen formality a ekonomickou stránku projektů, ale i jejich reálné přínosy. „Hodnocení strategických projektů není jednoduché. Ke každé projektové žádosti se přistupuje individuálně a svým způsobem i unikátně, což se logicky odráží na délce procesu. Klademe důraz na kvalitu, protože změna a benefity, které tyto strategické projekty do regionů mají přinést, jsou pro nás zásadní,“ řekl Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

V současné době je nejvíce schválených projektů v Moravskoslezském kraji. Zhruba polovina vyčleněné částky programu míří na strategické projekty. Zbytek má jít na školství, odborné učebny, veřejné služby, kulturu, sport, rekreaci, vouchery pro podnikatele a úvěr programu Transformace.

Na program Spravedlivá transformace jdou peníze z evropského Fondu pro spravedlivou transformaci a je součástí Zelené dohody pro Evropu. Vychází z Plánu spravedlivé územní transformace, který Evropská komise schválila před dvěma roky. Cílí na podporu podnikání, nových pracovních míst, rekvalifikací i vzdělávání lidí či rozvoj výzkumu a inovací v regionech.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa