Věcný záměr zákona o snižování závislosti na fosilních palivech (tzv. antifosilní zákon) projedná zítra hospodářský výbor Poslanecké sněmovny.
K jednání jsou přizváni zástupci Ministerstva životního prostředí (MŽP), které zákon připravuje, a rovněž zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), protože právě průmyslu se bude norma v případě schválení týkat nejvíce.
Lze předpokládat, že se MŽP pokusí předložit argumenty, kterými by otupilo dosavadní kritiku připravovaného zákona. Z úst řady energetických odborníků, ale i politiků totiž zaznívá, že by případné přijetí normy mělo neblahé dopady na konkurenceschopnost českého průmyslu.
Čtěte také:
Energetici ostřelují návrh antifosilního zákona
Osobnosti proberou antifosilní zákon
Poslanec a bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD) Milan Urban upozornil na rizika antifosilního zákona i na zářijovém zasedání hospodářského výboru sněmovny. Podle něj totiž hrozí, že zákon stanoví ambiciózní závazek v oblasti snižování emisí uhlíku, aniž by specifikoval způsob, jak ho dosáhnout.
Urban apeloval na přítomné poslance, aby si vyžádali věcné záměry zákona, na základě kterých se bude zpracovávat hodnocení dopadu (RIA), co nejdříve. „Musíme znát dopady na konkurenceschopnost celého průmyslu a životní úroveň občanů. Je třeba o tom diskutovat včas, nerad bych se opět dostal do situace, že bude nutné danou legislativu schválit v krátkém termínu,“ zdůraznil v řeči k členům výboru.
Ještě ostřeji se vůči materiálu vymezil bývalý ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). „Antifosilní zákon má jen sedm paragrafů, ale bezprostředně ohrožuje celý systém české energetiky,“ uvedl. Za problematický označil zejména v zákoně skrytý princip nadřazenosti agendy životního prostředí vůči hned několika vládním politikám, výkonu státní správy i národní energetické koncepci.
Server iUHLI.cz se přípravě antifosilního zákona věnuje velmi podrobně. Názory osobností můžete shlédnout i ve speciální rubrice iUHLI TV.
Mohlo by vás zajímat:
Horní právo od středověku po současnost
Mostecko bez uhlí aneb Apokalypsa 2030
O uhlí se často lže