Doba čtení:1 m, 49 s
Švýcarská firma Climeworks vlastní dvě průmyslová zařízení na vysávání oxidu uhličitého z atmosféry. Foto: climeworks.com

Vysávání CO2 přímo z atmosféry je jedna z možností, jak bojovat s globálním oteplováním. Do jedné z firem zabývající se získáváním oxidu uhličitého z atmosféry investoval i Bill Gates.

Švýcarská firma Climeworks vlastní dvě průmyslová zařízení na vysávání oxidu uhličitého z atmosféry. Jedno větší se zachytávací kapacitou 900 tun CO2 za rok ve švýcarském Zurichu a druhé menší s kapacitou 50 tun CO2 na Islandu. Druhou firmou je kanadská CarbonEngineering (do této firmy investoval zmíněný Gates), která zase otevřela podobné zařízení v kanadské Britské Kolumbii, uvedl server vtm.zive.cz.

Čtěte také:
Bude nová metoda čištění uhlí lepší než tradiční způsob?
Důl Jeroným odkryl nová tajemství

Bohužel, dosud bylo odebírání CO2 z atmosféry velmi nákladné. V současné době stojí odsátí jedné tuny oxidu uhličitého 600 dolarů. Nemělo by to však trvat dlouho a náklady by mohly spadnout rapidně dolů.

Právě CarbonEngineering minulý týden publikovala studii týkající se snižování nákladů při získávání a zpracování CO2 z atmosféry. Podle ní lze snížit náklady na jednu tunu oxidu uhličitého na úroveň mezi 94 až 232 dolary (v závislosti na designu zachytávacího zařízení).

Podobná studie z roku 2011, kterou zpracovala AmericanPhysical Society uváděla, že náklady slze jen těžko dostat pod 600 dolarů za tunu. Znamená to několikanásobné snížení nákladů na získávání CO2 z atmosféry. Tato čísla potvrzuje i firma Climeworks, která uvádí, že do pěti až deseti let její náklady klesnou pod 100 dolarů na tunu.

Velmi zajímavé je i využití zachyceného CO2. Oxid uhličitý lze stlačit a distribuovat plynovodem například do skleníků a tím zvýšit pěstební výnosy. Dále se nabízí možnost zpracování na uhličitan vápenatý a ten následně využít jako hnojivo.

Nejzajímavější by nakonec mohlo být zachytávání CO2 k výrobě syntetických paliv. Podle firmy CarbonEngineering stojí výroba jednoho litru syntetického benzínu pouze 1 dolar. Což je sice několikanásobně více než stojí vyrobit jeden litr benzínu z ropy, přesto se zdá, že může vzniknout alternativa ke klasickému ropnému průmyslu.

Mohlo by vás zajímat:
V Brazílii nalezli obří smaragd za 10 miliard korun
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa