Na jihu Čech chtějí nový kotel 4 tisíce lidí

Jihočeský kraj v druhém kole dotací rozdělí téměř 300 milionů. Foto: wikipedia.org Aerophoto CZ

Jihočeský kraj přijal hned během prvního dne 3977 žádostí o dotaci na nový ekologičtější kotel. Je to o 1245 žádostí více než v prvním kole letos na jaře. Kraj v druhém kole dotací rozdělí téměř 300 milionů.

Jihočeský kraj má celkem od ministerstva životního prostředí (MŽP) na dotaci na nové kotle přislíbeno 900 milionů korun.

Čtěte také:
O dotacích na kotle rozhodnou vteřiny
Pardubický kraj chystá další kotlíkové dotace

Mezi zájemce o ekologičtější vytápění rozdělí kraj v druhém kole téměř 300 milionů. Žádosti začal přijímat po půlnoci z neděle na pondělí, elektronickou formou. Na výměnu jednoho kotle mohou žadatelé získat až 120 tisíc korun, záleží na jeho typu.

Za prvních 16 hodin poslali lidé téměř 4000 žádostí včetně duplicitně podaných, které zatím nelze přesně zmapovat. „Po odečtení těch, které přišly případně opakovaně a kterých může být až několik set, tento počet naznačuje, že zájem o získání dotace na nový zdroj tepla je od prvního dne velký a s vysokou pravděpodobností předčí počet žadatelů z kola prvního,” řekl krajský radní pro veřejné zakázky Antonín Krák (ČSSD). Podle něj se naplnil předpoklad vysokého zájmu žadatelů o tepelná čerpadla, která prozatím tvoří více než polovinu podaných žádostí.

V prvním kole kotlíkových dotací, o něž se lidé mohli ucházet od 18. ledna do 31. března, přišlo na Jihočeský kraj 2732 žádostí, které dosáhly výše 303 milionů korun. Kraj má od MŽP na dotaci přislíbeno 900 milionů, které by měl po 300 milionech čerpat ve dvouletých cyklech.

Druhá vlna je podle ředitele Státního fondu životního prostředí Petra Valdmana ještě více zaměřena na ochranu životního prostředí. „V druhé vlně nebude podporována výměna čistě uhelných kotlů nebo kotlů kombinovaných s ručním přikládáním. Zároveň nabízíme velkorysou možnost kombinovat kotlíky s dotačním programem Nová zelená úsporám. Pokud se tedy žadatel o kotlíkovou dotaci rozhodne například příští rok k zateplení domu, vyplatíme mu jako bonus až čtyřicet tisíc korun,” uvedl Valdman.

ČR získala v evropském Operačním programu Životní prostředí na výměnu kotlů do roku 2020 devět miliard korun. První dotační vlna byla spuštěna v létě 2015, druhá začala letos v říjnu. Třetí a poslední výzva k předkládání žádostí o evropské peníze by měla následovat nejpozději v roce 2019. Do roku 2020 chce MŽP vyměnit 80 až 100 tisíc kotlů.

Mohlo by vás zajímat:
Blíží se doba čistého uhlí?
Vondráš: Neprchejme od uhlí!

Autonomní sklápěčka reaguje na překážky