Doba čtení:2 m, 42 s

Obrovský zájem provází ve všech krajích zahájení příjmu žádostí o kotlíkové dotace. Lidé nedbají na zimu a jsou ochotni stát od noci v dlouhých frontách. Bylo tomu tak i v Kraji Vysočina, který v první výzvě rozdělí 240 milionů korun.

Jen během dopoledne prvního dne, kdy byl příjem zahájen, Kraj Vysočina, který kotlíkové dotace rozděluje v historii poprvé, přijal 620 žádostí – zaslaných elektronicky, poštou nebo doručených osobně na improvizovanou podatelnu krajského úřadu. „Díky pečlivé přípravě téměř dvacetičlenného týmu administrátorů byla hlavní vlna žádostí vyřízena během jedné hodiny. Žadatelé nosili žádosti dobře připravené, při čekání se k sobě chovali ohleduplně a řídili se pokyny administrátorů, což velkým dílem přispělo k poklidnému a hlavně rychlému průběhu úvodního příjmu žádostí,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád. Během mrazivého rána byl mezi žadatele rozdáván teplý čaj. Ti, kteří měli potřebu svou žádost konzultovat, nečekali na její kontrolu déle než 15 minut.

Čtěte také:
Kotlíkové dotace začínají
O uhlí se často lže

V první výzvě je kraj připraven mezi žadatele rozdělit 240 milionů korun. Tato suma by měla pokrýt odhadem 1600 až 2000 správně podaných žádostí, podle toho, o jak vysoké částky bude veřejnost žádat. „Z toho vyplývá, že i v dalších dnech je třeba očekávat velký zájem veřejnosti o dotace. Cílové částky jsme zdaleka nedosáhli,“ vysvětlil Chlád.

Fronta na kotlíkové dotace. Foto: Kraj Vysočina
Fronta na kotlíkové dotace. Foto: Kraj Vysočina

Mezi prvními odbavenými žadateli byli Tomáš Růžička s otcem Jaroslavem, kteří přijeli ze Sázavy na Žďársku. Na podání žádosti čekali v autě celou noc, ale jsou přesvědčeni, že se jim získání dotace určitě vyplatí. Mají v domácnosti už nevyhovující kotel, chtějí žít se sousedy v klidu a nekazit si navzájem životní prostředí. „Blíží se navíc rok 2022, kdy bude na majitele domů tlak na výměnu kotle, a my budeme připraveni,“ říká Tomáš, který absolvoval informační schůzku pro žadatele o kotlíkové dotace v Polné, nechal si poradit od energetického specialisty, ale nakonec byl překvapen, jak jednoduché bylo žádost vyplnit.

Pavel, který přijel ze Želiva, si chce nově pořídit automat na dřevo i uhlí v 5. třídě. V obci není plyn, a tak mu nic jiného nezbývá, ale nový model už má vybraný a hned, jak mu přijdou peníze, bude vyměňovat.

Lidé s nemovitostmi na Vysočině mohou žádat o příspěvek na výměnu s uznatelnými náklady do 150 tisíc korun. Získat mohou dotaci 70 až 80 % uznatelných nákladů, tedy až 127 500 korun. Nejnižší podpora se bude týkat nákupu kotle na uhlí, naopak nejvíc dostanou žadatelé, kteří koupí kotel pouze na biomasu nebo tepelné čerpadlo. O 5 % vyšší dotaci mohou v Kraji Vysočina získat obyvatelé čtyř měst vykazujících zhoršenou kvalitu ovzduší. Jde o Humpolec, Pelhřimov, Třebíč a Velké Meziříčí.

Ministerstvo životního prostředí dalo v první výzvě krajům na výměnu starých neekologických kotlů z Operačního programu Životní prostředí 2014–2020 celkem tři miliardy korun z vymezených devíti miliard, které na tento program vyjednalo s Evropskou komisí. Dotace je určena na výměnu stávajícího kotle na pevná paliva s ručním přikládáním, tepelné čerpadlo a plynový kondenzační kotel. Celkem by se mělo v České republice vyměnit až 100 tisíc kotlů.

Mohlo by vás zajímat:
Mládek: Paskov bude uzavřen do konce roku
Bakala: Žralok pravdy a lásky
Damoklův meč a dvojí metr na horníky