Na Pardubicku chce nový kotel tisíc lidí

Pardubický kraj vyhlásí ještě čtvrté kolo příjmu žádostí, zřejmě v září příštího roku. Foto: wikipedia.org Vojtěch Dočkal

Pardubický kraj přijal ve třetí výzvě celkem 1024 elektronických žádostí o dotace na výměnu neekologických kotlů. Kraj vyhlásí ještě čtvrté kolo příjmu žádostí, zřejmě v září příštího roku.

Žádostí je podobný počet jako při předchozích výzvách, kdy ale byly přijímány jen v papírové podobě, a na úřadě tak vznikaly dlouhé fronty. Řekl to Adam Kubíček z krajského oddělení programové pomoci EU.

Čtěte také:
Kotlíkové dotace lákají podvodníky
Pardubický kraj chystá další kotlíkové dotace

Některé žádosti ze třetí výzvy byly duplicitní, kdy o příspěvek požádali třeba zvlášť dva členové jedné rodiny. Konečný počet žádostí tak bude asi o 15 nižší. Po podání elektronické žádosti museli uchazeči do deseti dnů doložit i vytištěnou žádost a další dokumenty, což všichni splnili. „V elektronických žádostech byly často chyby, které se musí postupně odstraňovat, a musí se doplňovat informace. Předběžně počítáme s tím, že smlouvy se budou postupně uzavírat až do konce února,” uvedl Kubíček.

Žádosti začal kraj přijímat 31. října v 06:30. V první minutě jich přišlo 870, v dalších dvou minutách asi 80. Příjem žádostí byl ukončen předčasně 6. listopadu ve 12:00, hejtmanství už jich dostalo tolik, že na další by nemělo v tomto kole peníze. Původně měla být výzva otevřena do 15. prosince. Připraveno na ni bylo 100 milionů korun.

Hejtmanství v minulosti vypsalo již dvě dotační výzvy na modernizaci kotlů, žádosti se přijímaly pouze v papírové podobě a na úřadu vznikaly dlouhé fronty. Počet žádostí se i v předchozích výzvách pohyboval vždy kolem tisícovky. Dosud se v kraji rozdělilo více než 190 milionů korun, aktivních smluv je asi 1700. Pro připravované čtvrté kolo příjmu žádostí bude připraveno asi 70 milionů korun. Podmínky získání dotace se nebudou lišit od třetí výzvy.

Mohlo by vás zajímat:
Japonci začali těžit na mořském dně
Ve Švýcarsku vyvíjejí elektrogiganta
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj