
Z předlistopadových demonstrací jsou nechvalně známá vodní děla. Lyžaři nedají dopustit na sněhová. Málokdo ale ví, že existují i děla, jejichž produktem je mlha. Využívají se při potlačování lokální prašnosti v lomech, dolech, na stavbách a v dalších průmyslových provozech.
Mlžné dělo je zařízení, které se používá pro efektivní potlačení polétavé prašnosti. Tyto jednotky pomáhají snížit koncentraci prachu, minimalizují dopad na lidské zdraví a zlepšují kvalitu vzduchu v provozu. Dělo vytváří velmi jemnou mlhovinu, která je unášena silným proudem vzduchu pomocí výkonného ventilátoru. Mlhovinu je nutno nasměrovat na zdroj prašnosti. Vzdálenost, na kterou bude mlhovina dopadat, závisí na síle a směru větru.
Čtěte také:
Další krok k těžbě ve vesmíru
Prohlédněte si elektrárnu z obýváku
Jediným výrobcem mlžných děl v Česku je odštěpný závod Hennlich Engineering litoměřické strojírenské firmy Hennlich. Firma je dodává například do kamenolomů, na uhelné skládky či na stavby, kde se používaly při demolicích objektů. V současné době společnost produkuje mlžná děla s dosahem dopadu mlhoviny do 20, 30, 50 a 70 metrů, která se mohou pohybovat na mobilním trojkolovém podvozku a mohou být ovládána na dálku bezdrátovým ovladačem.
Hennlich Engineering je také výrobcem teleskopických plnicích hubic pro bezprašnou nakládku sypkých materiálů na nákladní automobily, přemisťování do autocisteren či na volné skládky. Firma rovněž navrhuje a dodává zařízení pro průmyslovou filtraci vzduchu – filtrační jednotky nacházejí uplatnění při odprášení sil a zásobníků, drtičů, třídičů či přesypů pásových dopravníků.
Mohlo by vás zajímat:
Na Špicberkách půjdou emise pod zem
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Google obsadí uhelnou elektrárnu