Na Slovensku začala výstavba plynovodu do Polska

Větší část (103 kilometrů) z celkové délky plynovodu bude postavena na Slovensku. Ilustrační foto: wikipedia.org

Na východním Slovensku byla zahájena výstavba slovensko-polského plynovodu. Nové propojení o celkové délce 162 kilometrů zlepší přístup středoevropských zemí ke zdrojům plynu v Baltském moři a Norsku. Zahájení komerčního provozu plynovodu očekává slovenský přepravce plynu Eustream na konci roku 2021.

Větší část (103 kilometrů) z celkové délky plynovodu s roční přepravní kapacitou 5,7 miliardy metrů krychlových suroviny bude postavena na Slovensku. Slovenská část plynovodu přijde na 142 milionů eur (3,6 miliardy korun).

Čtěte také:
Feist: Uhlí bude dál v klíčové roli
Vytáhne stát z kapes solárních baronů miliardy?

Zmiňovaný slovensko-polský projekt podpořila Evropská unie částkou 107,7 milionu eur (2,74 miliardy korun). Slovenská část potrubí bude připojena na existující kompresorovou stanici ve Velkých Kapušanech, kterou Eustream využívá i k zajištění přepravy ruského plynu přes stávající slovenský tranzitní plynovod dále do západní Evropy.

Slovensko leží na hlavní přepravní trase plynu z Ruska přes Ukrajinu do Rakouska a České republiky. V budoucnu by se objem takto přepravovaného plynu mohl snížit kvůli připravovanému rozšíření kapacity plynovodu Nord Stream, jež přivádí ruský plyn po dně Baltského moře do Německa.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků