Doba čtení:1 m, 23 s
Uhlí je všude málo a čekací lhůty jsou i několikaměsíční. Foto: wikipedia.org ŠJů

Lidé se hromadně vrací k topení uhlím. Kdo však s jeho objednávkou zaváhal, musí počítat i s tím, že se na něj dostane třeba až za čtvrt roku. Je ho všude málo a poptávka je větší než obvykle.

Na dvoře uhelných skladů a kovošrotu v Jaroměři je jen malá kupka uhlí. „Zájem je určitě větší než v předchozích sezonách, jelikož se zvedly ceny plynu, elektřiny a kdo za to bude dávat takové šílené peníze. Lidi se vrací zpátky k uhlí. To je teď ale prakticky na příděl. Lidi tady mají objednávky třeba od července a budou na řadě až teď,“ popsala Hradeckému deníku situaci prodejkyně. A potvrdila, že sháňku po uhlí nemají jen Češi. Ve velkém k nám pro uhlí jezdí i Poláci. I cena uhlí se mění, samozřejmě se zdražuje. Největší zájem je o hnědé uhlí.

Odborníci: Část spotřeby plynu nahradí uhlí

Rostoucí zájem o uhlí zaznamenala také společnost Paliva – kovošrot Bernat, která má v Královéhradeckém kraji několik poboček. „Čekací doby jsou třeba dva tři měsíce. Zákazníci by si měli uhlí určitě objednávat dostatečně s předstihem,“ uvedla zaměstnankyně společnosti.

Zvyšování cen se nevyhýbá ani dřevu. „Už taky není za hubičku, je třikrát i čtyřikrát dražší. Musíte jít do lesa, skácet ho, přivézt, naštípat, nechat vyschnout… Lidi taky nemají skladovací prostory, jezdí k nám třeba pro paletu. A ti, co jinak topí plynem, ale nechali si starý kotel, v obavě co kdyby plyn doopravdy zavřeli, si u nás koupí třeba dvacet metráků uhlí,“ řekl prodejce paliva ve Vamberku Jan Mareš.