Na Ústecku se začne topit, lidé kupují uhlí

Dodávky tepla jsou zahájeny po 1. září, jestliže dva po sobě jdoucí dny klesne průměrná denní teplota pod 13 stupňů Celsia a není očekáván další den vzestup teplot. Foto:? pixabay.com

V Ústeckém kraji se začne koncem týdne topit. Společnosti přes léto provedly nutnou údržbu a na sezonu jsou podle svých zástupců připraveny. Poptávka vzrostla po uhlí, Severočeské doly ji zatím zvládají uspokojit.

Vzhledem k předpovědi velmi výrazného poklesu průměrných denních teplot o následujícím víkendu je komořanská teplárna připravena od pátku zahájit vytápění domácností v Mostě a Litvínově. „Temperování domácností zahajujeme vzhledem k citelnému ochlazení, ke kterému má dle předpovědi dojít již na konci tohoto týdne. V případě, že se teplé počasí ještě vrátí, může být vytápění opět utlumeno. Nebylo by to poprvé, co bychom k takovému kroku přistoupili,“ uvedl ředitel Severočeské teplárenské Petr Horák.

Čtěte také:
Proč má být Česko energeticky soběstačné?
Češi žádají energetickou soběstačnost

Zahájit vytápění domácností, firem a institucí musí být teplárny připraveny od 1. září, kdy podle vyhlášky začíná otopné období. V této době jsou zahájeny dodávky tepla, jestliže dva po sobě jdoucí dny klesne průměrná denní teplota pod 13 stupňů Celsia a není očekáván další den vzestup teplot. Oproti loňsku začne v Mostě a Litvínově topná sezona o šest dní později.

O víkendu začne zřejmě topit na severu Čech společnost ČEZ. „V létě během letních odstávek proběhly tradičně údržba, servisní práce a nezbytné opravy či výměna dožité technologie,“ řekl ČTK mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Ota Schnepp. ČEZ zásobuje teplem Chomutovsko, Teplicko včetně Bíliny a Ústecko. „V západočeském Nejdku, který spadá pod Chomutov, jsme zahájili topnou sezonu 2. září, tu předcházející jsme ukončili 9. června,“ uvedl Schnepp.

Zásoby před zimou si nyní dělají majitelé kotlů na uhlí. „Už od začátku září zaznamenáváme zvýšenou poptávku po uhlí, zvýšili jsme proto výrobu tříděného uhlí,“ řekl ČTK mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký. „Bez problémů zatím zvládáme uspokojovat poptávky zákazníků,“ dodal.