Nabídka je vykopnutý míč

Doba čtení:2 m, 0 s

horni_jiretin

Nabídka přestěhování kvůli těžbě hnědého uhlí za limity, kterou dala těžební firma Severní energetická občanům Horního Jiřetína a Černic, se příliš neliší od té původní z roku 2006. Serveru iUHLI.cz to řekl podnikatel Pavel Gruber, který v Jiřetíně žije. Podle něj lidé od těžařů možná očekávali víc. On sám nabídku do schránky zatím nedostal.

„Není to bráno jako nabídka, ale principy. O těchto principech budeme jednat. Nazval bych to vykopnutým míčem,“ dodal Gruber. Zároveň upozornil na to, co obyvatele Horního Jiřetína čeká v případě zachování limitů. Ukončení těžby totiž podle podnikatele obyvatelům města nezajistí žádnou budoucnost, budou stále žít na okraji jámy. To vše je prý třeba lidem vysvětlit.

Nabídka těžařů není závazná. „Jednání může začít, až se administrativně zruší limity. To víme všichni celá léta,“ připomněl Gruber. Pokud by vláda rozhodla o prolomení limitů a těžaři chtěli dál těžit, museli by se dohodnout s vlastníky nemovitostí a to s každým jednotlivě.

Mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová uvedla, že firma nabídku chápe jako zahájení diskuse. Severní energetická chce také uspořádat veřejné slyšení, požádá proto zastupitelstvo Horního Jiřetína, aby to firmě umožnilo.

„Vláda deklarovala, že bude rozhodovat někdy na podzim. Tou dobou už chceme mít pro ty lidi, kteří s námi v Jiřetíně jednat chtějí, a takových je dost, nabídku, která by pro ně byla přijatelná,“ řekl České televizi ředitel pro strategickou komunikaci Severní energetické Zbyněk Olmer.

Mohlo by vás zajímat: Pro a proti: rozum proti emocím

Dodal, že těžaři na nabídce pracují již řadu let. „S lidmi z Horního Jiřetíně velmi intenzivně a dlouhodobě komunikujeme, nechali jsme si udělat sociologickou studii. A vzhledem k tomu, že od minulého odpoledne, kdy si lidé začali nabídky otvírat, nám na infolince stále drnčí telefon a lidé se ptají, tak věříme tomu, že je spousta lidí, kteří nabídku budou akceptovat,“ dodal.

Starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt, který je jedním z největších odpůrců prolomení limitů, v ČT řekl, že o žádnou nabídku nestojí a o žádnou nikoho nežádal. Nepopírá ale, že někteří lidé zájem mají. „Je to právo každého člověka. Každý člověk v Jiřetíně se může rozhodnout naprosto podle sebe. Nikdo není v ničem omezen. Takže pokud někteří lidé na ty nabídky slyší, tak určitě mohou vyjednávat. Nejsou nijak omezováni nikým,“ poznamenal starosta. „Nevěřím tomu, že by vláda v současné době a ani v nejbližší budoucnosti, zavedla zpátky institut vyvlastnění,“ dodal.

V příštím týdnu přineseme ohlasy dalších obyvatel Horního Jiřetína