Doba čtení:2 m, 32 s
Iniciativa Dokořán nic nepořádá, teď šije roušky. Foto: OKD

Těžařská nadace už eviduje případy, kdy podporované subjekty mění kvůli pandemii plánované termíny akcí nebo odvolávají své schválené projekty, chystají se vrátit poskytnuté prostředky. Situaci v rozhovoru pro Měsíčník Horník popsala ředitelka Nadace OKD Karolína Preisingerová.

Jak nadace funguje za nouzového stavu?

V souvislosti s aktuální situací výskytu koronaviru na území ČR jsme samozřejmě přijímali i my preventivní opatření. S tím, že maximální ochrana zdraví našich zaměstnanců, ale i všech ostatních lidí okolo nás, je prioritou. Proto jsme se rozhodli uzavřít od druhé poloviny března karvinskou kancelář Nadace OKD a není tedy možné osobně předávat jakékoliv dokumenty k podpisu. Partnery jsme požádali, aby nám nechávali písemnosti ve schránce v přízemí budovy a komunikovali s naším týmem výhradně elektronicky nebo telefonicky.

Čtěte také:
Vondra: Klimatická hysterie nás ohrožuje
Větrníky mají smysl na pětině území

A až se situace zlepší a opatření zmírní?

Plánujeme opět otevření kanceláře pro veřejnost a budeme dodržovat určitá hygienická opatření, to bude platit i pro naše návštěvníky. Chceme, aby se zaměstnanci a návštěvníci cítili u nás bezpečně. Rouška, hygiena rukou, dodržení bezpečného odstupu a dezinfekce prostoru po každé návštěvě patří dnes už ke standardům a toho se chceme držet i v nadaci. O znovuotevření kanceláře budeme informovat na našich webových stránkách a sociálních sítích.

Jak na situaci reaguje neziskový sektor?

Vzhledem k vládnímu nařízení z 13. března, omezující volný pohyb osob, všichni chápou, že některé blížící se projekty nemůžou být uskutečněny. Reagovaly na to už dva srdcovkové sportovní oddíly – zrušily hokejový a badmintonový turnaj, které byly naplánovány na jaro. Uspořádat je kvůli nákaze nemohli a jiné termíny nevyhovovaly. Lidé v neziskovém sektoru každopádně dělají dále, máme informace například o šití roušek v Iniciativě Dokořán, nákupech seniorům od dobrovolníků ADRA či aktivitách Českého červeného kříže.

S neziskovkami jistě stále komunikujete…

Je to tak, jsme v úzkém kontaktu, navzájem se stále informujeme. Z naší strany potřebujeme především informace o realizaci jejich projektů. Vyzvali jsme podpořené organizace, aby nám daly vědět, pokud se stoprocentně rozhodly měnit termíny akcí. Jsme schopni se dohodnout na dalším postupu. Lhůty pro dodávání podkladů ke smlouvám se nemění, poštovní zásilky jsou však doručovány s omezením – do schránek chodí pouze obyčejná psaní. Pokud neziskovka potřebuje nadaci něco doručit, měla by vkládat tyto dokumenty do elektronického systému, anebo je bezkontaktně vložili do schránky v našem sídle. Chápeme i problém s ověřováním podpisů na smlouvách kvůli uzavřeným úřadům, ale nezaznamenali jsme u příjemců, že to je pro ně překážka.

A uvažuje nadace, že by nějak pomáhala?

Samozřejmě! Podporované organizace postupně kontaktujeme, zjišťujeme, jak na tom jsou, jaké bude mít koronavirus dopady na jejich fungování. Z toho pak vyvodíme závěry, které předložíme správní radě Nadace OKD. Ta může rozhodnout o nějaké formě pomoci, třeba právě na udržení činnosti konkrétních neziskovek. Připadá nám logické zajistit jejich další fungování, pomoci jim při řešení problémů.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě