Nádrž, která není na koupání

Jímku pro hlavní čerpací stanici ve Vršanech odtěžil uhelný velkostroj K107. Foto: Vršanská uhelná

Na první pohled by to mohlo vypadat jako bazén. S rozměry 260 metrů na délku, 50 metrů na šířku a průměrnou hloubkou 6,5 metru by se ale většině lidí na zahradu asi nevešel.

Jedná se o novou jímku pro hlavní čerpací stanici v lokalitě Vršany, kterou uhelný velkostroj KU300/K107 hloubil čtrnáct dní a odtěžil přitom 61 tisíc kubíků materiálu. V dohledné době se sem přesune o zhruba sto metrů hlavní čerpací stanice Vršany, kterou provozuje úsek odvodnění Severní energetické.

Čtěte také:
Katalog pomůže s rekultivací lomu ČSA
Jak odcházel mamut

Poslední přestavba hlavní čerpací stanice ve Vršanech se dělala před dvěma roky. Standardně probíhá ve dvou krocích. Nejprve se v jímce připraví první sestava čerpací technologie pro takzvaný suchý provoz, teprve když je na svém místě, přesouvá se zbývající zařízení,“ vysvětlil Petr Sigmund, vedoucí úseku odvodnění. Než se tak stane, provádějí se ještě revize čerpacího zařízení.

V letošním roce se budou měnit i takzvaná omyvatelná čerpadla, která jsou důležitá pro provoz zejména v zimních měsících. Hlavní čerpací stanice vzniká v nejnižším místě lomu, svádí se sem veškerá důlní voda, aby nekomplikovala těžbu uhlí.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků