Nařízení EU asi zdraží výstavbu jádra

Bankám, které budou financovat dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, EU nařídí, aby na tento projekt měly vyšší rezervy v hotovosti. To povede ke zdražení úvěrů. Foto: wikipedia.org Frettie

Evropský parlament schválil nařízení, podle nějž energie z jádra patří mezi špinavé zdroje. To by mohlo výrazně prodražit výstavbu jaderného reaktoru v Dukovanech.

Evropský boj s globálním oteplováním může zkomplikovat plánovanou výstavbu nových jaderných bloků v Česku. Evropský parlament totiž hodlá omezit výstavbu uhelných, plynových i jaderných elektráren. Bankám, které budou jadernou elektrárnu financovat, EU nařídí, aby na tento projekt měly vyšší rezervy v hotovosti. To povede ke zdražení úvěrů, napsal server iHned.cz.

Čtěte také:
Obce u Dukovan chtějí nový blok v původním termínu
Podivné hlídání jaderné elektrárny

Jde o velmi špatnou zprávu pro Českou republiku, která chystá dostavbu jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně. Cena jednoho bloku by se měla pohybovat okolo tří set miliard korun. Chystané evropské opatření by jej mohlo prodražit o jednotky až desítky miliard korun.

Financování je totiž pro výstavbu jaderných elektráren stěžejní. „Hrubým odhadem tvoří polovinu všech nákladů,“ říká vedoucí analytik České spořitelny Petr Bártek. Může za to extrémně dlouhá výstavba, která často trvá více než 10 let.

Jádro se na seznam špinavých zdrojů dostalo oklikou. Samo o sobě žádné skleníkové plyny neprodukuje. Návrh europarlamentu ale vylučuje všechny zdroje, které produkují jiný než obnovitelný odpad. Tedy také jádro.

Polostátní Skupina ČEZ, která by nové bloky stavěla, je zatím ve vyjádření opatrná. „Stále probíhají jednání, takže to, co prošlo Evropským parlamentem, se může ještě změnit na Evropské radě,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Tam musí návrh schválit kvalifikovaná většina – tedy 55 procent států zastupujících 65 procent obyvatelstva unie.

Českému ministerstvu financí, které zemi u vyjednávání zastupuje, se návrh příliš nelíbí. Podle mluvčího Zdeňka Vojtěcha mu vadí, když je některá z technologií prvoplánově vylučována. „Kritéria mají být založena především na jejich objektivním dopadu na životní prostředí,“ dodává. Z pohledu odpadů jsou problematická například i elektroauta – u nich je třeba recyklovat baterie.

Přesné dopady chystaného protijaderného opatření na Česko se odhadují těžko. Stále není jasné, kdo výstavbu zafinancuje. Premiér Andrej Babiš (ANO) chce, aby to byl ČEZ, kde stát vlastní 70 procent. Vedení firmy to ale považuje za příliš velké riziko, které odmítá převést na minoritní akcionáře firmy. Stavba reaktoru je strategický státní projekt, a proto by ji měl zafinancovat stát.

Omezování investic je v případě jádra novinkou, uhelný sektor s tím v celé Evropě bojuje už několik let.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna