Návrh na vyznamenání Štěpánka krajští zastupitelé odložili

František Štěpánek zemřel loni 12. března. Foto: suas

Zastupitelé Karlovarského kraje včera nečekaně projednávali návrh na nominaci bývalého majitele Sokolovské uhelné Františka Štěpánka na státní vyznamenání. Předložila ho přímo na jednání krajského zastupitelstva Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Zastupitelé se ale na návrhu neshodli. Mračková Vildumetzová návrh opět předloží na dalším dubnové zasedání zastupitelstva.

Krajská koalice dnes oponovala tím, že návrh nebyl přednesen s předstihem, ale až na zasedání zastupitelstva. Zástupci z hnutí STAN uvedli, že nemají o životě a zásluhách Štěpánka dostatečné informace, a navrhovali usnesení odložit.

Čtěte také:
Majitel Sokolovské uhelné Štěpánek zemřel
Zemřel další bývalý spolumajitel Sokolovské uhelné

Mračková Vildumetzová, ale i další zastupitelé za ANO, včetně sokolovské starostky Renaty Oulehlové pak v emotivních projevech koaličním zastupitelům vyčetli, že tím znevažují Štěpánkovu památku. Na to pak Mračková Vildumetzová, která je zároveň poslankyní, svůj návrh stáhla s tím, že jej předloží rovnou v Poslanecké sněmovně.

Štěpánek zemřel loni 12. března, od jeho smrti uplyne tento týden rok. Narodil se v roce 1953 v Sokolově. Po absolvování Vysoké školy báňské v Ostravě od roku 1979 působil v provozech Sokolovské uhelné, kterými prošel doslova od nejnižších až po nejvyšší pozice. Podle Mračkové Vildumetzové se Štěpánek zasloužil o rozvoj Sokolovska, investoval například do jeho revitalizace nebo do stavby místního koupaliště.

I když byl Štěpánek bezpochyby významnou osobností v Sokolově a na Sokolovsku, jeho známost v jiných částech kraje tak velká nebyla. I na to upozorňovali někteří koaliční zastupitelé z Chebu. Opozice ale oponovala tím, že Sokolovská uhelná podporovala sport i v Chebu.

Štěpánek prosazoval, aby se do průmyslových zón, které jsou na pozemcích Sokolovské uhelné, umisťovaly pouze projekty s vyšší přidanou hodnotou, a ne montovny jako u Chebu. Jenže průmyslový park u Chebu se stal jedním z nejrychleji rostoucích zón v Česku, zatímco realizovaných projektů Sokolovské uhelné bylo jen několik. Mezi nimi ale i tak významné, jako je vývojové centrum automobilky BMW na Krušnohorské výsypce.