Doba čtení:1 m, 40 s
Sokolovská uhelná je jedním z největších nezávislých výrobců elektrické energie v České republice a zároveň nejmenší hnědouhelnou těžební společností. Ilustrační foto: SUAS

Necelé tři týdny po Františku Štěpánkovi zemřel další muž, který měl blízko k těžařské společnosti Sokolovská uhelná. Podle dvou zdrojů Forbesu zemřel minulý víkend ve svých osmasedmdesáti letech její bývalý akcionář a dříve dlouholetý zaměstnanec Jan Kroužecký.

Ten firmu koupil spolu s Jaroslavem Rokosem a Františkem Štěpánkem, který zemřel letos na začátku března, v roce 2004. O rok později se jejich vztahy rozpadly. Po vzájemné rozepři musel Kroužecký ze skupiny odejít a vliv na ní měl pouze jako minoritní třicetiprocentní akcionář. Rozhořela se tak válka o cenu jeho podílu.

Čtěte také:
Štěpánek pracoval v Sokolovské přes 40 let
Motorkáři ze šachty přijeli pobavit hendikepované

Spor byl ukončen v roce 2015, kdy František Štěpánek spolu s Jaroslavem Rokosem podíl vykoupili. Tehdy byla částka odhadovaná na 4,5 až 5 miliard korun a z větší části putovala k Pavlu Tykačovi, jenž se už předtím s Janem Kroužeckým vypořádal.

Jan Kroužecký spojil se Sokolovskou uhelnou svůj profesní život, naposledy v ní pracoval jako technický ředitel. V posledních letech již žil stranou velkého byznysu.

Sokolovská uhelná je jedním z největších nezávislých výrobců elektrické energie v České republice a zároveň nejmenší hnědouhelnou těžební společností. Firma byla založena v roce 1994 Fondem národního majetku. O deset let později došlo k její plné privatizaci a vzniku následnické organizace Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s.

Ročně firma vytěží kolem 6,3 milionů tun hnědého uhlí v lomu Jiří ve Vintířově. Z celkového objemu hnědého uhlí přibližně 50 procent směřuje k tuzemským i zahraničním zákazníkům. Druhou polovinu firma zušlechťuje v rámci vlastních kapacit. Vyrobí tak ročně kolem 3500 GWh elektrické energie a zásobuje teplem Karlovy Vary i dalších města v regionu. Prodej tepla činí zhruba 1700 TJ.

Mohlo by vás zajímat:
Jezero Medard bude patřit mezi západočeské unikáty
Jezero Most bude rájem pro rybáře
Z lomu je třetí největší jezero v ČR