„Navrtávači“ Chvaletic byli obviněni

Ekologičtí aktivisté se do střetu se zákonem dostávají stále častěji. Foto: Facebook Limity jsme my

Pěti lidem, kteří v roce 2016 s ekologickou organizací Greenpeace protestovali proti prodloužení provozu elektrárny Chvaletice, policie zaslala obvinění z poškození cizí věci a z poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení.

Předloni 3. října obsadilo chladicí věž 11 aktivistů Greenpeace, opustili ji 5. října. Aktivisté vylezli na chladicí věž, navrtali do ní 120 děr a později na ni vyvěsili dva transparenty.Ekologická organizace svou akcí protestovala proti uskutečňované modernizaci elektrárny, která prodlouží její provoz do roku 2030. Vlastník elektrárny společnost Severní energetická tehdy označil nesouhlas Greenpeace za absurdní, neboť modernizace sníží emise škodlivých látek i prachu.

Čtěte také:
Greenpeace způsobili milionové škody
Založil Greenpeace, dnes fandí fosilním palivům

Mluvčí krajské policie Markéta Janovská řekla, že policie se rozhodla obvinit pět lidí, více nechtěla sdělovat, dokud nebudou všechna obvinění formálně doručena.Podle obvinění škoda dosáhla více než milionu korun, elektrárna původně škodu odhadovala na 600.000 korun. Greenpeace obviněným nabídne podporu a nechá také vypracovat vlastní znalecký posudek. V případě škody velkého rozsahu hrozí pětici lidí dva až šest let vězení.

Obvinění lidí, kteří protestovali proti uhelné elektrárně Chvaletice, z poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení, je absurdní. Lezci použili běžnou techniku lezení na průmyslových stavbách, kterou vyžaduje zajištění bezpečného ukotvení na věži,” uvedl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

Mohlo by vás zajímat:
Nejsevernější švédské město se přesune
Rekultivace po hornolužicku
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody