Nechal se ČEZ v Bulharsku oškubat jak slepice?

ČEZ zřejmě na celé transakci s elektrárnou Varna prodělá 7 miliard korun. Foto: ČEZ

Polostátní firma ČEZ dostane zřejmě při svém působení na Balkáně další ránu. Uhelná elektrárna Varna, kterou ČEZ coby odstavený zdroj loni prodal za necelých 50 milionů eur (zhruba jeden a čtvrt miliardy korun), se totiž podle bulharských médií vrátí do provozu.

Před dvanácti lety přitom ČEZ za fungující elektrárnu na pobřeží Černého moře zaplatil 206 milionů eur a dalších 100 milionů eur použil na navýšení kapitálu. ČEZ tedy na transakci prodělal téměř sedm miliard korun, uvedl server Euro.cz.

Čtěte také:
Únik dat ČEZ hraničil s trestným činem
Babiš chce vysvětlit bulharskou transakci ČEZ

 „Elektrárna Varna je funkční, má smlouvu na studenou rezervu a od bulharských kolegů jsem získal dokumenty, podle kterých elektrárna žádá o možnost znovu vyrábět jako běžný zdroj elektrické energie,“ řekl serveru Euro.cz auditor, protikorupční aktivista a nově senátor za Prahu 8 Lukáš Wagenknecht, který byl v Sofii zjišťovat podrobnější informace.

Většinový podíl v elektrárně koupil Achmed Dogan, vlivný zákulisní hráč a bývalý předseda Hnutí za práva a svobody reprezentující zájmy turecké menšiny. Vzhledem k Doganovým politickým konexím se zdá být kladné vyřízení žádosti téměř jistotou.

Polostátní podnik ČEZ koupil bulharskou elektrárnu TEC Varna v roce 2006 od bulharského státu. Provoz rozsáhlé elektrárny s instalovaným výkonem 1260 megawattů však příliš nevydělával kvůli nevýhodné regulaci provozu a závislosti na dovozu nejkvalitnějšího černého uhlí – antracitu.

ČEZ se proto rozhodl neinvestovat do snížení emisí a v závěru roku 2014 elektrárnu odstavil z provozu. O tři roky později ji prodal, kupujícími byli syn a dcera bývalého bulharského ministra dopravy Danaila Papazova.

Jak uvedl tiskový mluvčí ČEZ Ladislav Kříž, česká energetická skupina dění okolo elektrárny dál sleduje. „Bulharské úřady nejprve upravily podmínky pro poskytování studené rezervy a následně schválily žádost elektrárny Varna. Úřady tu samou žádost ČEZ opakovaně zamítly, což je jeden z nemálo důkazů, že místní subjekt má ze strany místních úřadů jiné podmínky pro podnikání v energetice. I proto jsme zahájili mezinárodní investiční arbitráž vůči bulharskému státu,“ uvedl Kříž.

Vláda se neúspěšnými investicemi Skupiny ČEZ na Balkáně nezabývá, což vadí poslancům České pirátské strany. „Zejména Vás žádám o podrobné vyhodnocení pochybných aktivit ČEZu v Bulharsku, které je spojené s vážnými reputačními a geopolitickými riziky pro Českou republiku a především miliardovými ztrátami ČEZ. Stát je majoritním akcionářem ČEZ, a proto je Vaší povinnosti dbát na dodržení základních principů transparentnosti,“ uvedl pirátský poslanec Jakub Michálek v otevřeném dopise premiérovi Andreji Babišovi.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Sen každého kluka z pískoviště
Japonci začali těžit na mořském dně
Ve Švýcarsku vyvíjejí elektrogiganta