Doba čtení:1 m, 56 s
neštěstí foto czech coal_compressed
Na začátku ledna se v Oseku na Teplicku sešli zástupci těžebních společností, ale také představitelé hornických spolků z Německa i Čech a zástupci obcí a měst, aby si připomněli 83. výročí největšího hornického neštěstí v severozápadních Čechách. Foto: Czech Coal

Únor před více než padesáti lety se také černě zapsal do historie hlubinného dobývání, když osm báňských záchranářů zaplatilo životem při požáru a následném výbuchu v dole Maršál Koněv.

Tragická událost se stala 23. února 1963 v hlubinném dole Maršál Koněv v Dřínově. Při výbuchu důlních plynů zahynulo osm záchranářů, další čtyři utrpěli těžké popáleniny, čtyři záchranáři byli zraněni lehce. Za tragickou událostí stála banální nehoda, k níž došlo 22. února ve 20:50 hodin. V revíru Jezeří E se zadřel pás v pohonném válci a následkem tření vznikl požár. V této fázi by na jeho likvidaci stačil proud vody z požárního potrubí.

Čtěte také:
Město duchů si připomíná výročí výbuchu v dole
VIDEO: Středověké podmínky v ilegálním dole

Právě tou dobou se ovšem střídaly směny a čerpací stanice a její čerpadla byla vypnutá. Údržbář, který oheň objevil, jej nebyl schopen sám zlikvidovat, neměl k dispozici dostatečný tlak vody v požárním potrubí, ani požární hadici. Požár se začal rozšiřovat. Byly zmobilizovány záchranářské čety, ale první opatření k likvidaci požáru se ukázala jako neúčinná, přistoupilo se proto k neprodyšnému uzavírání celého těžebního úseku. Ke štiplavému dýmu, nebezpečným výbušným zplodinám a stále rostoucí teplotě se přidal i takzvaný „tepelný zvrat“, což je laicky řečeno změna proudění důlních větrů. Právě ty zahnaly výbušné směsi do požářiště.

Osudovým okamžikem se stala minuta po čtvrt na tři ráno 23. února 1963, kdy došlo k výbuchu. Z osmi obětí bylo pět záchranářů Hlavní báňské záchranné stanice v Mostě, tři byli dobrovolnými záchranáři Dolu Koněv. V době výbuchu se v hlubině nacházelo 30 záchranářů a dalších 12 zaměstnanců závodu. Po neštěstí se přistoupilo k uzavření celého dolu a utěsnění vtažné i výdušné jámy. S otvírkou uzavřených částí dolu se začalo v březnu, k vyproštění obětí došlo začátkem října. Rozloučení s osmi záchranáři se konalo 12. října v městském krematoriu v Mostě. Na mosteckém hřbitově stojí památník obětem tohoto důlního neštěstí.

Mohlo by vás zajímat:
Polský Krakov otestuje modré uhlí
Další krok k těžbě ve vesmíru
Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park