Doba čtení:1 m, 11 s

Nejbohatším Čechem zůstává podle týdeníku Euro Petr Kellner, přestože se jeho majetek zmenšil. Dvojkou je ministr financí a jediný majitel skupiny Agrofert Andrej Babiš a na třetím místě je finančník a majitel Czech Coal Pavel Tykač.

Kellnerovi, který doplácí na svou angažovanost v rozvíjejících se zemích a zejména v Rusku, za rok klesl majetek o zhruba šest procent na 123 až 150 miliard korun. Rusko zažívá tvrdou recesi a právě ruský splátkový kolos Home Credit and finance Bank patří mezi největší investice skupiny PPF.

Proti minulému roku si pohoršili také Babiš a Tykač. Babišův majetek týdeník odhadl na 95 až 110 miliard a Tykačův na 30,6 až 35,8 miliardy korun.

Naopak nejvíce si polepšil spolumajitel impéria EPH Daniel Křetínský, který podle odhadů týdeníku razantně zhodnotil majetek o více než 250 procent a přiblížil se desítce nejbohatších. Mezi ně se poprvé zařadili například zakladatelé antivirového kolosu Avast Software Pavel Baudiš a Eduard Kučera.

Čtěte také: Forbes: Mezi nejbohatšími lidmi planety také Tykač

Majetek stovky nejbohatších Čechů a Slováků dosáhl 918 miliard korun, což proti předchozímu roku představuje navýšení o téměř 66 miliard korun, tedy o zhruba osm procent. V žebříčku se objevilo jedenáct nových miliardářů.

Žebříček vznikl po několikaměsíční analýze ekonomických dat, studiem stovek výročních zpráv, notářských zápisů a článků v tištěných i internetových médiích a rovněž na základě konzultací s předními investory, bankéři, poradci a samotnými miliardáři.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 navždy bohatých