Nejvlivnější osobností české energetiky je Mládkova náměstkyně

lenka-kovacovska_compressed

Lenka Kovačovská v žebříčku předběhla dokonce i svého nadřízeného, ministra Jana Mládka. Foto: MPO

Portál EurActiv.cz představil seznam nejvlivnějších osobností české energetiky seznam #EurActory40. Prvenství v žebříčku, ve kterém dominují zástupci průmyslové a neziskové lobby, získala náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Lenka Kovačovská.

O výsledném složení seznamu rozhodlo anonymní hlasování desítky odborníků vybraných EurActivem, kteří zastupují spektrum důležitých institucí, firem a organizací zabývajících se v České republice energetikou a energetickou politikou.

Čtěte také:
Energetici ostřelují návrh antifosilního zákona
Osobnosti proberou antifosilní zákon

Odborníci kromě celkového seznamu 40 jmen, kterému dominují lobbisté a lidé z byznysu, identifikovali TOP 10 osobností české energetiky. Na jejím čele se umístila náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Lenka Kovačovská, těsně následovaná generálním ředitelem energetické společnosti ČEZ Danielem Benešem a ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem.

Na seznamu nás překvapilo několik věcí a není to jen fakt, že náměstkyně Kovačovská předběhla v žebříčku TOP 10 svého ministra. Vzhledem k tomu, jaký vliv má na podobu energetické legislativy politika EU, nám přijde pozoruhodné, že s výjimkou trojice europoslanců se žádný zástupce hájící zájmy České republiky do seznamu nedostal. Nelichotivý obrázek nabízí i pohled na domácí zákonodárce. Z poslanců ani senátorů českého parlamentu nezabodoval ani jediný,“ říká Jan Vitásek, vydavatel zpravodajského portálu EurActiv.cz

Desítka odborníků hlasovala o jménech z předem vybraného seznamu více než 80 osobností české energetiky, které EurActiv.cz identifikoval na základě kritérií, jako je účast osobností na odborných konferencích a jednáních, míra jejich zapojení do veřejné diskuse k energetickým tématům, postavení v organizacích, které reprezentují, aktivita v médiích a na sociálních sítích, apod. Složení seznamu EurActiv.cz konzultoval také s dalšími experty na energetickou politiku a insidery.

Složení TOP 10 české energetiky:

  1. Lenka Kovačovská, náměstkyně ministra průmyslu pro řízení sekce energetiky
  2. Daniel Beneš, generální ředitel ČEZ
  3. Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu
  4. – 5. Daniel Křetínský, předseda představenstva EPH
  5. – 5. Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost
  6. – 8. Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu
  7. – 8. Mirek Topolánek, předseda Teplárenského sdružení ČR
  8. – 8. Václav Bartuška, velvyslanec pro energetickou bezpečnost
  9. Richard Brabec, ministr životního prostředí
  10. Pavel Zámyslický, ředitel odboru energetiky a ochrany klimatu Ministerstva životního prostředí ČR

Mohlo by vás zajímat:
Horní právo od středověku po současnost
Mostecko bez uhlí aneb Apokalypsa 2030
O uhlí se často lže