TOP 10 nejzajímavějších obchodů letošního roku

Peníze free

Na trhu akvizic bylo v první polovině roku mimořádně rušno. Hospodářské noviny přinesly výběr transakcí, které stojí za pozornost. Do žebříčku promluvilo také uhlí či elektrárny.

1) EPH a největší český nákup na Západě

Sedm elektráren v Itálii získal za 55 miliard korun EPH Daniela Křetínského, který tak má na svém kontě rekordní obchod. Elektrárny koupil od německého gigantu E.ON. EPH má stále zájem o odkoupení dolů a elektráren, které v Německu provozuje švédská společnost Vattenfall.

Černouhelná elektrárna Fiume Santo v Sardinii již patří EPH: Foto: commons.wikemedia.org

2) Podíl v Sokolovské uhelné

Druhý největší domácí producent hnědého uhlí, Sokolovská uhelná, vykoupil v květnu 30procentní podíl od jednoho ze svých akcionářů Jana Kroužeckého. Cena, kterou akcionáři firmy František Štěpánek a Jan Rokos zaplatili za necelou třetinu jejích akcií, se má pohybovat mezi čtyřmi a pěti miliardami korun. Ke Kroužeckému nakonec poputuje jen část, zbytek totiž zamíří k Pavlu Tykačovi.

3) Podíl v J&T

V jedné z nejvýznamnějších investičních skupin působících v Česku letos došlo k zásadním změnám akcionářů. Nejprve byla na jaře dokončena první fáze vstupu čínského kapitálu do bankovní části J&T s názvem J&T Finance Group. Na začátku července pak přišel největší letošní byznysový rozchod v česko – slovenském podnikání. Z J&T po dvaceti letech spolupráce odešel finančník Mario Hoffmann.

Čtěte také: TOP 10 těžebních gigantů podle tržeb

4) Obchodní centrum Palladium

Za jednu budovu v Česku ještě nikdy nikdo nezaplatil tolik peněz jako za obchodní centrum Palladium, ležící ve středu Prahy. Palladium, které ročně navštíví přes 15 milionů lidí, koupil v březnu od německé společnosti Hannover Leasing německý fond Union Investment za 15,6 miliardy korun.

5) Bakalův výprodej

Finančník Zdeněk Bakala letos prodal dvě velká miliardová aktiva v Česku. Nejprve od něj na přelomu roku polský nákladní dopravce PKP Cargo koupil takřka za tři miliardy korun 80 procent české dopravní společnosti AWT. Na začátku srpna pak Bakala se svými partnery prodal investičnímu fondu Round Hill Capital společnost RPG Byty. Prodejní cena celkem 43 tisíc bytů ležících převážně na Ostravsku nebyla zveřejněna.

6) Rozvoz jídel koupili Němci

V Česku řadu měsíců hořel velký konkurenční boj mezi dvěma hlavními hráči v rozvozu jídel – Dámejídlo.cz a Jídloteď.cz. Situaci na trhu vyřešila německá firma Delivery Hero, která si koupila naráz oba konkurenty. Podle odhadů za ně Němci zaplatili přes čtvrt miliardy korun. Obě firmy budou i nadále působit na trhu samostatně.

7) Moravia IT

V únoru změnila vlastníka přední česká překladatelská společnost Moravia IT s dvoumiliardovými ročními tržbami. Ta v současnosti patří mezi dvacítku největších firem světa ve svém oboru. Její služby využívají mimo jiné IBM, Microsoft nebo Oracle. Kupujícím stoprocentního podílu Moravia IT se stal fond Clarion Capital Partners, cena zveřejněna nebyla.

8) Příběh hraček

V pětimiliardovém odvětví s prodejem hraček letos dochází k zásadnímu přeskupení sil. Hlavní postavou je investor Petr Homolka, který nejprve koupil e-shop 4kids.cz, poté získal síť Sparkys od Sebastiana Pawlowského a akviziční jízdu zakončil koupí sítě Bambule. Nová skupina má tržby okolo 1,5 miliardy korun.

9) Pivovary Lobkowicz

Jedná se o největší majetkovou změnu na české pivovarské scéně a rovněž jednu z hlavních letošních událostí na pražské burze. Pivovary Lobkowicz s velkou pravděpodobností ovládne jejich ředitel Zdeněk Radil, který vykoupí podíly svých dosavadních společníků a spolumajitelů Martina Burdy a Grzegorze Hóty. Za 79,4 procenta akcií zaplatí 1,9 miliardy korun.

10) Čínská investice do brněnských strojařů

Letošní největší čínskou investicí do českého výrobního průmyslu je brněnská společnost Ekol. Na začátku července byla dokončena dlouho rozjednaná transakce, v jejímž rámci čínská strojírenská společnost Shaangu Power odkoupila od českých zakladatelů a majitelů Ekolu 75procentní podíl ve firmě. Shaangu za Ekol zaplatila celkem 1,34 miliardy korun, kromě tří čtvrtin firmy má předplacených i zbývajících 25 procent.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
TOP 10 největších uhelných dolů

TOP 10 navždy bohatých