Doba čtení:1 m, 37 s
Gabriela Nekolová a Richard Falbr. Foto: HSR-ÚK

První dopady vládního rozhodnutí prolomit limity těžby pouze na lomu Bílina jsou už známy. Severní energetická zavírá důl Centrum. Co dalšího v regionu rozhodnutí ministrů způsobí, shrnula pro server Homerlive.cz shrnula předsedkyně Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje Gabriela Nekolová. Její komentář přinášíme v plném znění.

Útlum těžby na lomu ČSA znamená ztrátu pěti tisíc pracovních míst pro region. Nelze počítat pouze zaměstnance lomu ČSA, ale také všechny zaměstnance z návazných profesí a firem. Region takový nápor bez pomoci vlády nezvládne.

Na řešení této situace musíme s vládou spolupracovat. I bez ztráty těchto pracovních míst se Mostecko dlouhodobě potýká s nejvyšší nezaměstnaností v celé republice. Je nutné, aby vláda přihlédla k tomu, že Mostecko desetiletí zásobovalo republiku hnědým uhlím a nyní je čas na to, aby byly pro region připraveny kompenzace. Nejzásadnější je vytvořit nová pracovní místa. Je naivní předpokládat, že vzniknou bez pomoci státu. Na to je region příliš vyčerpaný a dlouhodobým nezájmem ze strany státu oslabený.

Čtěte také:
Vláda zasadila Mostecku další krutou ránu
Tátu Falbra střídá Nekolová

Pomoci by mohl například dotační program na podporu místních podnikatelů, především na vytvoření nových pracovních míst. Kromě podpory vzniku pracovních míst jsou pro rozvoj podnikání v regionu nutné investice do infrastruktury. Prioritou je dokončení dálnice D8, výstavba silnic R7 a R6. Bezpečnostní rada státu bude jednat také o rozšíření komunikace mezi Mostem a Litvínovem.

Hospodářská a sociální rada Ústeckého kraje s vládou aktivně komunikuje a podílí se na všech opatřeních, která by mohla důsledky útlumu těžby alespoň částečně zmírnit. Společně s krajským radním pro bezpečnost a sociální problematiku Martinem Klikou působíme v pracovní skupině, kterou ustanovil premiér Bohuslav Sobotka a která připravuje program pro řešení zaměstnanosti propouštěných horníků v důsledku ukončení těžby na Mostecku.

Mohlo by vás zajímat:
Neslibuj a konej, vzkazuje Mostecko Sobotkovi
Severní Čechy 2035: Chmurná vize bez uhlí
Analytici: Vláda zvolila kompromis

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa