Němci omezí podporu obnovitelných zdrojů

Náklady na provoz obnovitelných zdrojů jsou podle dánského ministra energetiky nepřijatelné. Ilustrační foto: morgueFile.com

Větrné elektrárny vznikají především na severu Německa, chybí však dostatečná přenosová infrastruktura. Ilustrační foto: morgueFile.com

Po několika měsících sporů schválily obě komory německého parlamentu reformu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie. Snížit by se tak měl mimo jiné růst nákladů, které v ceně elektřiny nesou spotřebitelé, a zmírnit by se mělo i přetěžování přenosové soustavy, které se dotýká i okolních zemí včetně České republiky.

Zákon Spolkovým sněmem prošel hlasy vládních křesťanských a sociálních demokratů. Zelení a Levice varovali před zbrzděním transformace energetiky, v jejímž rámci mají obnovitelné zdroje postupně nahradit výkon jaderných a uhelných elektráren. Ministr hospodářství a vicekancléř Sigmar Gabriel, jehož ministerstvo zákon připravilo, to ale odmítl.

Čtěte také:
Založil Greenpeace, dnes fandí fosilním palivům
Utáhnou Němci ještě víc ekologické šrouby?

Velkorysá podpora zelených zdrojů vedla v Německu k prudké expanzi větrných a solárních zařízení. To ale v největší evropské ekonomice prudce zvýšilo náklady na energii, protože nové zdroje stlačily dolů cenu proudu na burze. Tím vzrostl i rozdíl mezi reálnou a garantovanou cenou elektřiny, který doplácejí spotřebitelé.

Ti nyní platí v rámci koncové ceny elektřiny 6,35 centu (1,71 korun) za kilowatthodinu na podporu obnovitelných zdrojů. Ještě v roce 2010 to bylo 2,05 centu (55 haléřů) za kilowatthodinu. Z obnovitelných zdrojů v Německu v současnosti pochází asi 30 procent energie. Do roku 2050 by chtěl Berlín tento podíl zvýšit až na 80 procent. Zatím však německou energetiku stále táhne uhlí.

Úřady nově stanoví roční limity pro instalovaný výkon nových větrných elektráren na pevnině i na moři i na solární elektrárny a zařízení na biomasu. Zvláštní omezení bude platit pro severní Německo, kde vznikají větrné elektrárny nejrychleji. Kvůli nedostatečné infrastruktuře ale vznikají problémy při přenosu elektřiny z těchto zdrojů do míst s největší spotřebou na jihu Německa, což vedlo v minulosti i k přetěžování přenosových soustav okolních zemí včetně Česka.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
VIDEO: Uhněte z cesty, jde uhelný obr