
Německá jaderná elektrárna Grohnde bude muset být nejpozději dnes odstavena. Příčinou je příliš vysoká teplota vody v řece Weser, uvedla mluvčí Dolnosaského ministerstva životního prostředí.
Dnes se totiž očekává, že kvůli dlouhotrvajícím vysokým teplotám dosáhne teplota vody v řece Weser 26ºC, což je kritická hranice pro vodní ekosystém. Jaderná elektrárna Grohnde používá vodu z řeky Weser ke svému chlazení a ohřátou ji vypouští přímo zpět. Aktuální stav hladiny v řece je velmi nízký a proto její teplota rychle vzrůstá.
Čtěte také:
Česká elektřina zachránila Německo
Aktivisté kážou vodu, ale pijí víno
Jakmile se voda v řece Weser trvale ochladí, bude reaktor elektrárny opět uveden do provozu, informovala provozní společnost Preussen Elektra. K obnovení činnosti reaktoru dojde nejdříve v neděli.

Na druhé jaderné elektrárně Lingen v Dolním Sasku v regionu Emsland je situace odlišná, uvedlo ministerstvo životního prostředí Dolního Saska. Na jedné straně je voda z řeky Emže (německy Ems) méně teplá než v řece Grohnde. Na druhé straně je použitá voda nejprve odváděna do speciálního bazénu, kde se ochlazuje, než se konečně vrácí zpět do řeky Emže. Navzdory současnému teplu je proto nepravděpodobné, že by se jaderná elektrárna v Lingenu musela také odstavit.
Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě